Korpus Solidarności: szansa także dla Polaków

Ostrzeżenie

UWAGA! Informacja jest już nieaktualna.
10-12-2016

Tego samego dnia w Brukseli i Warszawie zainaugurowano działalność Europejskiego Korpusu Solidarności. W ramach tego projektu młodzi ludzie będą mogli zaangażować się w pomoc społecznościom w sytuacjach nadzwyczajnych.

Inauguracja Korpusu w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej
Autor zdjęcia lub licencja: 
Fot. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce

 - Europejski Korpus Solidarności to oferta dla osób młodych, ciekawych świata i ludzi, mających żyłkę społecznikowską, którzy chcą się angażować i pomagać – mówiła podczas spotkania w Warszawie zastępca dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marzenna Guz-Vetter. - To propozycja dla tych Europejczyków, którzy nie zgadzają się na mowę nienawiści, na hejt, na ruchy nacjonalistyczne i antyeuropejskie - dodała.

7 grudnia ruszył portal internetowy EKS, umożliwiający włączenie się w działalność Korpusu. Na stronie mogą rejestrować się osoby w wieku od 17 do 30 lat (ale w projektach mogą brać udział osoby pełnoletnie), które będą angażowane przez władze lokalne, organizacje pozarządowe lub przedsiębiorstwa (które podpiszą Kartę Europejskiego Korpusu Solidarności) do udziału w projektach wolontariatu lub stażach dających możliwość rozwoju zawodowego.

Przedsięwzięcia dotyczyć będą: edukacji, ochrony zdrowia, integracji społecznej, pomocy przy dystrybucji żywności, budowy schronisk, przyjmowania, wspierania i integracji imigrantów i uchodźców oraz ochrony środowiska naturalnego i zapobiegania klęskom żywiołowym.

Utworzenie Europejskiego Korpusu Solidarności zapowiedział w orędziu o stanie Unii przed Parlamentem Europejskim przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. UE zamierza zainwestować w inicjatywę 100 mln euro poprzez już istniejące programy i linie budżetowe.

Komisja Europejska liczy, że do końca tego roku na portalu EKS zarejestruje się 10 tys. osób, zaś pierwsi wolontariusze wyjadą do pracy jeszcze przed wakacjami 2017 r. Docelowo baza zarejestrowanych osób ma liczyć 100 tysięcy osób (do 2020 roku).

Dodatkowe informacje na stronie Komisji Europejskiej.