UE: rośnie liczba etatów do wzięcia

Ostrzeżenie

UWAGA! Informacja jest już nieaktualna.
07-04-2016

Firmy i instytucje w Europie tworzą coraz więcej miejsc pracy. W Polsce wakatów jest stosunkowo niewiele, za to szybko rośnie poziom zatrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne
Opis zdjęcia: 
(Fot. Wolfgang Lonien/flickr.com)

Wskaźnik wykorzystania wolnych miejsc pracy (ang. vacancy rate) pokazuje odsetek wolnych miejsc w liczbie etatów ogółem. Im wskaźnik jest wyższy – tym o pracę powinno być łatwiej.

Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że z punktu widzenia pracowników sytuacja w strefie euro się poprawia. W IV kwartale 2015 r. wspomniany wskaźnik wynosił 1,6 proc., podczas gdy kwartał wcześniej sięgał 1,5 proc. W całej Unii Europejskiej vacancy rate pod koniec ub.r. szacowano na 1,7 proc. (w III kwartale 2015 r. było to 1,6 proc.).

Pod względem odsetka wolnych miejsc pracy Polska na tle innych krajów wygląda słabo. W IV kwartale 2015 r. w naszym kraju zanotowano jeden z najniższych wskaźników w UE (0,5 proc.). Pracodawcy nie mają wakatów być może dlatego, że stosunkowo łatwo znajdują chętnych na oferowane miejsca pracy. Widać to po innych danych - dotyczących poziomu zatrudnienia. W IV kw. ub.r. wskaźnik ten szybciej niż w Polsce rósł tylko na Malcie, w Chorwacji, Hiszpanii i Luksemburgu.

Ogółem w UE w IV kw. ub.r. poziom zatrudnienia wzrósł o 0,1 proc. (porównując kwartał do kwartału) oraz 1 proc. (licząc rok do roku). Pod koniec roku w UE pracowało 229,9 mln Europejczyków

Więcej informacji na temat wolnych miejsc pracy oraz poziomu zatrudnienia na stronie Eurostatu.