EUROLEKCJE I WARSZTATY

Zaproś nas do szkoły!

Czy warto wyjechać za granicę? Jak zdobyć pieniądze na projekt młodzieżowy? Dlaczego warto być aktywnym? Takie tematy poruszamy w czasie lekcji i warsztatów . Konsultanci Eurodesku prowadzą je w całej Polsce. Z pasją i za darmo!

Scenariusze  wszystkich zajęć opracowali konsultanci Eurodesk Polska. Trzy z nich – „Eurowolontariat”, „Eurostudia”, „Europraca” - dotyczą mobilności w Europie. „Euroszanse” pokazują, jak korzystać z unijnych funduszy młodzieżowych, a „Euroaktywacja" zachęca młodzież do aktywności obywatelskiej. Każde z zajęć ma dwie wersje: lekcyjną, 45-minutową, i warsztatową - 90-minutową.

Dla kogo

Wszystkie lekcje zostały opracowane z myślą o uczniach drugich i trzecich klas szkół ponadgimnazjalnych. To młodzież w wieku 17–19 lat, która już za chwilę będzie decydować o swojej rite de passage. Studia? Praca? Gap year? To pytania, które zadaje sobie niemal każdy uczeń szkoły ponadgimnazjalnej. Praca społeczna, realizacja projektów młodzieżowych, współpraca z rówieśnikami z zagranicy – to możliwości zdobywania doświadczeń, z których każdy człowiek stojący u progu swojej dorosłości powinien zdawać sobie sprawę.

Kto je prowadzi

Lekcje i warsztaty prowadzą konsultanci punktów Eurodesk Polska z następujących miast: Gdańsk, Starogard Gdański, Malbork, Lębork, Chojnice, Łeba, (woj. pomorskie), Szczecin, Olsztyn, Elbląg, Białystok, Michałowo (woj. podlaskie), Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław (woj. kujawsko-pomorskie), Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Radom, Rzeszów, Warszawa, Zielona Góra. Zainteresowani powinni kontaktować się bezpośrednio z jednym z powyższych punktów Eurodesk Polska.

Uwaga! Zajęcia prowadzone są nieodpłatnie, ale liczba lekcji, które możemy przeprowadzić jest ograniczona i zależy od indywidualnych możliwości każdego konsultanta.

Poszerzamy horyzonty

Cechą wspólną eurolekcji i warsztatów jest bezstronność i obiektywizm. Do niczego uczniów nie zachęcamy, nie namawiamy, niczego nie oceniamy. Nie są to też pogadanki o Unii Europejskiej. To „produkty informacyjne” podane w przystępnej formie i atrakcyjnej oprawie. Mają poszerzać horyzonty, skłaniać do przemyśleń, przekazywać wiedzę i zachęcać do dalszego szukania informacji. Zajęcia mają interaktywną, warsztatową formę. Angażują młodzież przy pomocy opracowanych przez Eurodesk Polska materiałów lekcyjnych (tekstów i gier) i gadżetów.

Każda inna, wszystkie ciekawe - opisy lekcji

EUROSZANSE

Wolność, pieniądze i informacja – to trzy powiązane ze sobą słowa kluczowe lekcji Euroszanse.

EUROWOLONTARIAT

Lekcja poświęcona pracy społecznej za granicą. Wolontariat w innym kraju to więcej niż pomoc potrzebującym.

EUROSTUDIA

Wyjazdy na uczelnie w Europie wciąż często postrzegane są jako oferta dla prymusów lub osób bardzo zamożnych. To nieprawda.

EUROPRACA

Lekcja „Europraca” podejmuje tematykę związaną z zatrudnieniem w UE. Jej poszczególne części odpowiadają etapom podejmowania pracy w innym kraju.

EUROAKTYWACJA

Zajęcia świadomość kształtujące: aktywność może przybierać różne formy, każda może przynieść pozytywne skutki.

PAPIERY DO KARIERY

Warsztaty uczą, jak odnaleźć się na rynku pracy i edukacji, poznać swoje słabe i mocne strony oraz dobrze prezentować swoje kwalifikacje.