Liechtenstein

Alpejskie księstwo to propozycja dla koneserów. Z jednej strony niepowtarzalny klimat, łączący w sobie prestiż i egzotykę, z drugiej – horrendalne koszty utrzymania i studiów. Oferta uczelni jest stosunkowo uboga, można jednak liczyć na wysoki poziom i dopasowanie studiów do wymagań rynku pracy.

Zamek na wzgórzu

System nauki i szkolnictwa wyższego

Uczelnie. Liechtenstein oferuje naukę na sześciu szkołach wyższych. Najważniejsza i najbardziej rozpoznawalna jest Wyższa Szkoła Liechstesteinu (Hochschule Liechtenstein). Obok niej działają również International Academy of Philosophy, prywatny University in Principality of Liechtenstein, Liechtenstein Institute i dwie uczelnie artystyczne: Liechtenstein Music School i Liechtensten School of Art. Trzy ostatnie szkoły nie mają jednak statusu instytucji szkolnictwa wyższego, w Liechtensteinie określa się je jako „university-like institutions”. Liczba kierunków z oczywistych względów jest ograniczona, a uczelnie mają raczej kameralny charakter.

Stopnie akademickie. Liechtenstein uczestniczy w Procesie bolońskim, studia podzielone są więc na trzy etapy. Studia I stopnia (licencjackie) w Wyższej Szkole Liechtensteinu umożliwiają zdobycie trzech rodzajów dyplomu: Bachelor of Science in Business Administration (Bsc), Bachelor of Science in Architecture (BSc Arch) oraz Bachelor of Science in Business Information Systems (Bsc). Na studiach II stopnia uczelnia oferuje następujące kierunki i dyplomy: Master of Science in Entrepreneurship (MSc Entrepreneurship lub Major Finance), Master of Science in Architecture (MSc Arch), Master of Science in Business Process Engineering (MSc ), oraz Master of Science in Banking and Financial Management (Msc). Hochschule Liechstestein oferuje też studia III stopnia – doktoranckie.

Rekrutacja - wymagania i formalności

Tryb rekrutacji i warunki formalne. By starać się o miejsce na studiach I stopnia, wystarczy zdana matura i złożenie wymaganych dokumentów – przede wszystkim przetłumaczonego na niemiecki dyplomu i certyfikatu językowego (szczegóły w rozdziale Znajomość języka, certyfikaty). Szczegółowe wymagania obowiązujące na Hochschule Liechtenstein znajdziesz na stronie internetowej uczelni.

Terminy. Różnią się w zależności od uczelni i kierunku. Dla przykładu: dokumenty na studia architektoniczne I stopnia na Hochschule Liechtenstein złożyć należy do 1 października, na studia biznesowe – do 15 sierpnia.

Znajomość języka, certyfikaty

Uczelnie w Liechtensteinie wymagają znajomości języka niemieckiego, nie prowadzą jednak kursów dla obcokrajowców. Certyfikat najlepiej więc zdobyć jeszcze w Polsce. Honorowane są certyfikaty na poziomie II lub III. Jeśli chcesz uczyć się w języku angielskim, sprawdź aktualną ofertę na stronach uczelni – przede wszystkim Hochschule Liechtenstein . Większość kierunków magisterskich prowadzonych jest tam właśnie po angielsku. Uczelnia wymaga certyfikatu na poziomie B2.

Pobyt i ubezpieczenie

Formalności. By wjechać na terytorium Liechtensteinu wystarczy Ci ważny paszport lub dowód osobisty – uprawnia on do pobytu nie dłuższego niż 90 dni. Pamiętaj jednak, że Liechtenstein to państwo bardzo małe – możesz z powodzeniem studiować w Vaduz, a po zajęciach wracać do Szwajcarii lub Austrii. Jeśli jednak zdecyduje się zamieszkać w księstwie, pamiętaj o kilku obowiązkach. Po pierwsze, w księstwie istnieje obowiązek meldunkowy. W ciągu ośmiu dni powinieneś zgłosić się do lokalnego urzędu i zarejestrować swój pobyt. Z potwierdzeniem zarejestrowania udajesz się na uczelnię – tam otrzymasz kartę identyfikacyjną cudzoziemca. Po drugie – jeśli chcesz zostać w Liechtensteinie dłużej niż 90 dni, będziesz potrzebował również innego pozwolenia – tzw. L-Permit. By je zdobyć, powinieneś zgromadzić niezbędne dokumenty i złożyć je w uczelnianym biurze ds. pozwoleń do 20 sierpnia na semestr zimowy lub do 20 stycznia – na semestr letni. Uczelnia sprawdzi dokumenty i przekaże je do Urzędu ds. Imigracji i Paszportów Liechtensteinu. L-Permit jest ważny przez rok – by go przedłużyć, trzeba co najmniej miesiąc przed upływem ważności pozwolenia zgłosić się do uczelnianego biura ds. pozwoleń i złożyć wszystkie wymagane dokumenty. Inaczej narazisz się na grzywnę. Listę dokumentów znajdziesz w tej broszurze . Spodziewaj się wydatków: zapłacisz 50 franków szwajcarskich za ubezpieczenie i 60 franków za pozwolenie. Ubiegając się o L-Permit będziesz też musiał udowodnić, że masz 15 tys. franków na pobyt w Liechtensteinie.

Ubezpieczenie. Obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, władze księstwa polecają jednak wykupienie również prywatnej polisy od odpowiedzialności cywilnej. Kosztuje ona zwykle od 85 do 150 franków rocznie i pokrywa koszty do 5 mln franków szwajcarskich.

Koszty studiów i zakwaterowania

Czesne. Różni się w zależności od uczelni i kierunku. Na Hochschule Liechtenstein za semestr będziesz musiał zapłacić 750 franków, na International Academy of Philosophy aż 10 razy więcej.

Utrzymanie i zakwaterowanie. Liechtenstein to jeden z najdroższych krajów w Europie, kandydaci na studentów muszą więc albo mieć spore oszczędności, albo poszukać sobie w księstwie dobrze płatnej pracy. Wynajęcie mieszkania kosztuje miesięcznie ok. 550 franków, wyżywienie – minumum 400, ubezpieczenie ok. 100 franków, do tego doliczyć trzeba wydatki na telefon, transport czy przyjemności. W sumie by przeżyć miesiąc trzeba mieć ok. 1500 franków szwajcarskich. Szukając mieszkania, warto przejrzeć prasę: Liechtensteiner Vaterland i Liechtensteiner Volksblatt .

Inne opłaty. Spore pieniądze będziesz musiał wydawać na książki, podręczniki i inne pomoce naukowe – od 50 do 200 franków miesięcznie.

Życie studenckie

Liechtenstein to małe, 30-tysięczne państwo: u góry góry, a na dole banki, luksusowe rezydencje i sklepy z bardzo drogimi towarami. Nie czuje się w nim studenckiego klimatu, trudno też o międzynarodowe towarzystwo na uczelni. Poziom nauczania jest wysoki, szkoły są jednak kameralne i nie oferują tak szerokich możliwości wyboru przedmiotów, jak duże europejskie uniwersytety. Wykładowcy kładą nacisk na współpracę z biznesem i nowe technologie – pod tym względem uczelniom w Liechtensteinie nie można niczego zarzucić.

Stypendia

Rządowe stypendia przysługują wyłącznie obywatelom Liechtensteinu lub osobom mieszkającym w księstwie co najmniej przez trzy lata. Na wszelki wypadek odwiedzaj jdnak regularnie stronę władz księstwa i miejscowych uczelni.

Praca dla studenta

By pracować w Liechtensteinie, potrzebne jest pozwolenie na pobyt i pracę. Restrykcje nie obowiązują jednak studentów – możesz pracować bez pozwolenia, jednak nie dłużej niż 35 proc. zwykłego czasu pracy. Inaczej jest podczas przerw wakacyjnych – wtedy masz prawo przejść na cały etat. Zanim podejmiesz pracę, musisz zgłosić ten fakt na uczelni. Najlepsze oferty pracy znajdzie na stronie Careerservice .