Młodzi dla świata – z Salezjanami

Ostatnia aktualizacja: 
21.07.2017

Ten projekt jest wyjątkowy: jednym z wymogów jest bowiem chęć uczestniczenia w życiu Kościoła. W Polsce – ale też w bardzo odległych zakątkach naszego globu.

Wolontariat misyjny

Salezjanie – międzynarodowe zgromadzenie zakonne – zajmują się pracą wychowawczą z młodzieżą. „Młodzi Światu” to wolontariat misyjny, który ma za zadanie nieść pomoc najuboższym w krajach Afryki, Ameryki Południowej, Europy Wschodniej i Azji.

Wolontariusze są potrzebni, by wspierać misjonarzy. Wspólnie prowadzą domy dla dzieci ulicy, świetlice, uczą w szkołach, opiekują się chorymi, budują ośrodki zdrowia, edukacji, prowadzą katechizację. Po powrocie do Polski przez co najmniej rok dzielą się świadectwem swojej pracy na misji.

Aby wyjechać na wolontariat, trzeba brać czynny udział w działaniach Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego (SWM) przez minimum rok, decyzję o kwalifikacji podejmuje duszpasterz SWM. Wymagana jest również znajomość co najmniej jednego języka obcego – w zależności od tego, gdzie chcesz jechać, może to być angielski, hiszpański, francuski lub rosyjski.

Wolontariusz pokrywa koszty podróży, ubezpieczenia i szczepionek, ale najczęściej otrzymuje wsparcie przy zbieraniu środków finansowych na swój wyjazd. Większość wyjazdów trwa około roku.

Informacje o zasadach uczestnictwa i możliwościach wyjazdu można uzyskać na spotkaniach w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu lub weekendowych zjazdach ogólnopolskich (terminarz na stronie internetowej).

Więcej informacji:
https://swm.pl/wolontariat/

Kraj: 
poza Europą, Europa Wschodnia
Długość: 
6-12 miesięcy
Wiek: 
powyżej 18, 18-30, powyżej 30