Twórcza energia w wymianie

12-01-2018

Nie każdy ma okazję, by urodzić się w przysłowiowym czepku – czyli w dostatku, bez problemów, trudności i w ogóle „na bogato”. Życie pisze różne scenariusze. Kto jednak powiedział, że tych scenariuszy nie można zmienić lub napisać prawie od nowa? Wystarczy niewielka grupa artystyczna stworzona we własnej społeczności.

pixabay
Autor zdjęcia lub licencja: 
pixabay

Takie zespoły powstały przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Trzebieży, Specjalnym Ośrodku Szkolno–Wychowawczym dla osób niepełnosprawnych ruchowo w Policach oraz na terenach wiejskich powiatu polickiego. Wszystko po to, by po kilkumiesięcznych przygotowaniach ugościć i wspólnie działać z ludźmi z Łotwy i Litwy. 

Dzięki temu projektowi młodzież mogła rozwinąć zdolności artystyczne – to oczywiste. Ale nie tylko. Wyrobiła też w sobie zmysł inicjatywy i przedsiębiorczości, zyskała większe poczucie własnej wartości i lepszą znajomość języków obcych. Stała się też bardziej samodzielna i otwarta na międzykulturowe spotkania z zagranicznymi kolegami. Dzięki działaniu przez kulturę i sztukę młodzi poczuli, że mogą zmieniać świat.

Ich problemy i dysfunkcje znalazły się na drugim planie. Liczyło się tu i teraz – działanie i dążenie. Do realizacji celów i pokonywania przeszkód. Obecność rówieśników zza północno-wschodniej granicy dopingowała do walki i odkrywania lepszej twarzy siebie samego.

W trakcie projektu młodzież stworzyła reportaż oraz teledysk. To dla niej materialny dowód tego, czego dokonała, ale również motywator do dalszego tworzenia. Lepszej przyszłości. 

 

Tytuł projektu: 
Powering creation
Data działania: 
środa, 1. June 2016piątek, 30. September 2016
Organizacja: 
Fundacja Akademia Podmiotowego Wspierania Mlodzieży