Usłyszeć głos młodzieży

Ostrzeżenie

UWAGA! Informacja jest już nieaktualna.
29.11.2016

Jak sprawić, aby głos młodych ludzi był bardziej słyszalny? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali uczestnicy wymiany młodzieżowej pn. „Raising our voice through debate” zorganizowanej w Przyjezierzu (woj. kujawsko-pomorskie).

Debata w trakcie festynu

Projekt zainicjowali członkowie Młodzieżowej Rady Gminy Dąbrowa oraz osoby zrzeszone w Klubie Europejskim w Strzelnie. Celem wymiany było zorganizowanie spotkania czterdziestu aktywnych osób w wieku 13-17 lat z Polski, Rumunii i Hiszpanii.

Podczas wymiany uczestnicy nabywali i rozwijali umiejętności: skutecznej komunikacji, przemawiania, zarządzania czasem i krytycznego myślenia. Zwiększyli też kompetencje międzykulturowe oraz zdobyli wiedzę na temat debaty w formacie Karla Poppera.

Finałem projektu był festyn, w trakcie którego można było posmakować specjałów tradycyjnej kuchni polskiej, hiszpańskiej i rumuńskiej, odwiedzić stoiska szkół, kół gospodyń wiejskich i Eurodesku Dąbrowa oraz obejrzeć rękodzieło, występy artystyczne i pokazy walk rycerskich.

Ważnym punktem programu była pokazowa debata międzynarodowa w stylu Karla Poppera na temat: „Młodzież powinna uczestniczyć w procesach decyzyjnych w swoich miejscowościach”. W debacie wzięło udział sześciu najlepszych mówców, wyłonionych podczas turnieju debat. Na widowni zasiedli burmistrz Strzelna Eweryst Matczak, radni oraz nauczyciele. Debatę oceniali sędziowie: wójt Marcin Barczykowski, opiekun grupy polskiej Violetta Stokfisz, wolontariuszka z Turcji Seher Yumrutepe oraz trenerzy debat: Iulia Badea i Mihnea Badea z Rumunii.

Projekt zakończył się wręczeniem certyfikatów Youthpass przez koordynatorkę Beatę Pererę oraz pełnym wzruszeń wieczorem pożegnalnym. Atmosferę przedsięwzięcia doskonale oddaje film zmieszczony na YouTube.

Inicjatywę w całości sfinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+. Koordynatorem projektu była Gmina Dąbrowa, partnerami: Gmina Strzelno, Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Strzelnie, Zespół Szkół w Dąbrowie, rumuński Klub Debat Nameless Club z Baicoi oraz Polsko-Hiszpańskie Stowarzyszenie Piast w Denii.

Więcej informacji w publikacji na ISSUU