Eurokalendarz

Europejska Noc Bez Wypadku

Coroczna akcja organizowana przez kluby nocne w Europie mająca na celu obniżenie liczby ofiar wypadków drogowych z udziałem młodych osób.


Akcja Europejska Noc bez Wypadku zapoczątkowana została w 1995 w Belgii przez organizację „Odpowiedzialni Młodzi Kierowcy” i natychmiast zaczęła cieszyć się ogromnym powodzeniem. W 2003 roku kampania uzyskała wsparcie Komisji Europejskiej, a w roku 2013 do uczestnictwa przyłączyły się wszystkie państwa członkowskie UE.

Podczas Nocy bez Wypadku wolontariusze w wieku 17-29 stoją przed wejściami do klubów nocnych i zachęcają kierowców do podjęcia zobowiązania o nie spożywaniu alkoholu przed prowadzeniem pojazdu. Kierowcy, na znak przyłączenia się do akcji, zakładają rozpoznawalną opaskę. Podczas opuszczania klubu osoby z opaskami mają możliwość przebadania się alkomatem. Kierowcy z wynikiem negatywnym zostają nagrodzeni upominkami. Osoby, które natomiast przekroczą dopuszczalny próg alkoholu w wydychanym powietrzu są zachęcane do pozostawienia pojazdu i skorzystania z innej formy transportu.

Europejska Noc bez Wypadku odbywa się pod hasłem: “Udowodnij znajomym, że możesz ich bezpiecznie zawieźć do domu”. Specyfiką akcji jest to, że to młodzi ludzie nawołują innych młodych ludzi do odpowiedzialnego zachowania za kierownicą. Dzięki temu przekaz jest silniejszy i bardziej przekonujący.

Data utworzenia: