Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy
Granty na projekty sektorowe
Granty na zwiększenie potencjału i stabilności społeczeństwa obywatelskiego - organizacji społecznych i całego sektora.
Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy jest finansowany ze środków pomocowych z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tzw. Fundusze EOG). To bezzwrotna pomoc przyznawana przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein nowym członkom UE. Operatorem Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy w Polsce jest konsorcjum trzech organizacji: Fundacja im. Stefana Batorego (lider), Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” oraz Fundacja Akademia Organizacji Obywatelskich (FAOO).
Głównym celem programu w zakresie realizacji projektów sektorowych jest zwiększenie potencjału i stabilności społeczeństwa obywatelskiego (organizacji społecznych i całego sektora).
Dofinansowane działania w ramach grantów na projekty sektorowe
Dotacje można otrzymać na pięć typów działań:
1. Świadczenie usług i organizowanie innych aktywności wspierających rozwój instytucjonalny organizacji społecznych i ruchów obywatelskich;
2. Monitoring prawa;
3. Rzecznictwo praw i interesów;
4. Zwiększanie świadomości społecznej na temat roli i znaczenia sektora obywatelskiego oraz potrzeby włączania się w jego wspieranie;
5. Badania, analizy, opinie i ekspertyzy.
Priorytetowo traktowane będą przedsięwzięcia realizowane w ramach partnerstw, koalicji, sieci i innych form współpracy między organizacjami obywatelskimi oraz między organizacjami i biznesem i/ lub sektorem publicznym.
Oczekiwane rezultaty działań:
- wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego i aktywności obywatelskiej oraz upodmiotowienie grup zagrożonych wykluczeniem;
- zwiększenie zaangażowania obywateli w aktywność obywatelską;
- wzrost poparcia dla praw człowieka i praktyk antydyskryminacyjnych;
- wzmocnienie grup narażonych na wykluczenie;
- wzmocnienie potencjału i stabilności społeczeństwa obywatelskiego (zarówno poszczególnych organizacji społecznych, jak i całego sektora);
- wzmocnienie współpracy pomiędzy Państwami-Beneficjentami i Państwami-Darczyńcami;
- wzmocnienie współpracy regionalnej (transgranicznej) w sektorze społeczeństwa obywatelskiego.
Kto może aplikować
O granty mogą starać się organizacje prowadzące działania na rzecz rozwoju sektora organizacji społecznych oraz ruchów obywatelskich na poziomie ogólnopolskim, w poszczególnych regionach lub branżach.
Dofinansowanie
Organizacje mogą się starać o granty w wysokości od 25 000 do 125 000 euro. Dotacja może stanowić maksymalnie 90% wartości kosztów całkowitych projektu. Z wymaganych 10% wkładu własnego co najmniej połowa musi być wkładem finansowym.
Dodatkowe wsparcie finansowe
Każda organizacja ubiegająca się o dotację na działania projektowe może także starać się o dodatkową kwotę do 12 500 euro na swój rozwój, m.in.:
- inwestycje w budowanie zespołu;
- podnoszenie kompetencji;
- pozyskiwanie środków na działalność;
- poprawę zarządzania;
- komunikację.
Czas realizacji projektów: od 12 do 36 miesięcy.
Budżet programu: 5 000 000 euro.
Więcej informacji