Erasmus+ Szkolnictwo wyższe, Akcja 1 - Wyjazdy na studia
Stypendia na realizację części studiów za granicą dla studentów studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich.
Erasmus+ wspiera edukację, szkolenia zawodowe, działania młodzieżowe oraz sport. Celem tego działania jest wspieranie wyjazdu studentów szkół wyższych na wszystkich kierunkach i cyklach studiów. Najważniejszy oczywiście jest aspekt edukacji formalnej, ale na pewno dzięki zagranicznym studiom w ramach programu Erasmus+ można poprawić swoje umiejętności komunikacyjne, językowe czy międzykulturowe.
Państwa uczestniczące w programie
- 27 krajów członkowskich UE,
- Kraje kandydujące do UE: Turcja, Serbia, Republika Macedonii Północnej,
- Kraje EOG: Norwegia, Lichtenstein, Islandia,
- Kraje partnerskie.
Uczestnicy
Z programu Erasmus mogą skorzystać studenci, kształcący się na studiach:
- licencjackich,
- inżynierskich,
- magisterskich,
- uczestnicy szkół doktorskich.
W rekrutacji mogą uczestniczyć studenci zarejestrowani na uczelni na studiach prowadzących do uzyskania tytułu licencjata, magistra lub uczestnicy szkół doktorskich. W Programie mogą uczestniczyć już studenci pierwszego roku – warunkiem jest jednak przystąpienie do rekrutacji i zakwalifikowanie się na wyjazd. W programie Erasmus+ możliwy jest wyjazd na studia więcej niż jeden raz, w ramach przysługującego studentowi kapitału mobilności - wynoszącym 12 miesięcy na każdym stopniu studiów. W przypadku studiów jednolitych magisterskich (medycyna czy architektura), możliwe się wyjazdy trwające maksymalnie do 24 miesięcy.
Rekrutacja studentów
O wyjazd na studia w ramach programu Erasmus+ można ubiegać się tylko na swojej macierzystej uczelni, która bierze udział w programie i posiada Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego (ECHE). Uczelnie otrzymują fundusze na wyjazdy studentów i samodzielnie prowadzą rekrutację i ocenę kandydatów, organizują wyjazdy i wypłacają stypendia. Zasady rekrutacji są przygotowywane przez uczelnię i muszą być podane do publicznej wiadomości (np. zamieszczone na stronie www uczelni) przed rozpoczęciem procesu naboru.
Aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące uniwersytetów, kierunków i krajów, do których można wyjechać, należy zgłosić się do Uczelnianego Koordynatora programu Erasmus+, biura współpracy międzynarodowej własnej uczelni lub do wydziałowego koordynatora programu.
Długość pobytu
Mobilności zagraniczne studentów i doktorantów dzielą się na:
- długoterminowe wyjazdy studentów na studia (od 2 do 12 miesięcy),
- krótkoterminowe wyjazdy studentów na studia (od 5 do 30 dni).
Dofinansowanie dla wyjeżdżających na studia
Student otrzymuje stypendium wyrównujące zwiększone koszty utrzymania za granicą. Stawki są podzielone na 3 grupy w zależności od kraju do którego się jedzie.
Stawki miesięczne
- kraje należące do I grupy (Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Luksemburg, Norwegia, Szwecja oraz kraje regionu 14) - 520 EUR
- kraje należące do II grupy (Austria, Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Malta, Niderlandy, Niemcy, Portugalia, Włochy oraz kraje regionu 5) - 500 EUR
- kraje należące do III grupy (Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Republika Macedonii Północnej, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Węgry) - 450 EUR
Studenci z mniejszymi szansami są uprawnieni do otrzymania dodatkowej kwoty do wsparcia indywidualnego. Studenci wyjeżdżający do instytucji w krajach partnerskich (za wyjątkiem regionu 5 i 14) mogą również otrzymać ryczałt na koszty podróży. W przypadku wyboru opcji podróży z wykorzystaniem niskoemisyjnych środków transportu (green travel), takich jak kolej, statki, carpooling, otrzymuje się dodatkowe dofinansowanie.
Zasady naliczania stypendiów są inne dla wyjazdów długoterminowych (stawka miesięczna) i krótkoterminowych (stawka dzienna). Stawki dzienne dla wyjazdów krótkoterminowych różnią się, w zależności od długości wyjazdu.
O szczegóły należy pytać uczelnianego koordynatora programu Erasmus+.
Uwaga: w ramach programu wnioski składać mogą tylko szkoły wyższe i konsorcja. Osoby indywidualne nie mogą się ubiegać o dofinansowanie z programu. Studenci wyjeżdżają na studia w ramach uzyskanych grantów przez uczelnię macierzystą.
Pierwszym krokiem w procesie składania wniosku jest rejestracja uczelni w systemie EU_LOGIN.
Drugim krokiem jest rejestracja w systemie rejestru organizacji ORS – Organisation Registration System (następca systemu URF). Rejestr w tym systemie kończy się przyznaniem numeru ID organizacji, czyli OID – Organisation ID. Organizacje posiadające już numer PIC, czyli poprzednika numeru OID, nie muszą się ponownie rejestrować. Więcej informacji znajduje się w przewodniku po programie Erasmus+