Ekonomiści do boju!


Londyńskie City - tu bije serce światowego biznesu. W ten puls mogli wsłuchać się uczniowie z Zespołu Szkół nr 10 w Warszawie.

I mieli na to całe trzy tygodnie. Bo ten projekt polegał właśnie na zorganizowaniu praktyk zawodowych w londyńskich firmach z branży ekonomicznej dla dziesięcioosobowej grupy uczniów II klasy techniku ekonomicznego. Głównymi celami projektu było podniesienie jakości i efektywności kształcenia zawodowego, zdobycie przez młodzież umiejętności niezbędnych do swobodnego poruszania się po europejskim rynku pracy, doskonalenie znajomości języka angielskiego, umiejętności w zakresie wykorzystania technologii informacyjno – komunikacyjnych. Chodziło też o to, by młodzi zdali sobie sprawę z tego, że ich domem jest nie tylko Polska, ale i cała Europa. Wszędzie, w każdym jej zakątku mogą czuć się pewnie, mogą pracować, uczyć się, zdobywać nowe kwalifikacje, robić coś fajnego i dobrego dla innych.

Wyjechali z Warszawy w połowie lutego wraz z opiekunką grupy, Ludmiłą Rusilewicz. Pełni nadziei, ale i wątpliwości. Czy podołają? Czy nie zawiodą? Pierwszy poniedziałek w Londynie – i od razu rzuceni zostali na głęboką wodę. W siedzibie ADC College spotkali się z koordynatorem projektu, panem Mateuszem. Opowiedział warszawskim uczniom o zwyczajach panujących w Wielkiej Brytanii, zasadach stażu, szczegółowo opisał… sieć transportu miejskiego w Londynie. A ta jest naprawdę skomplikowana – zadaniem na resztę dnia było dotarcie, samodzielnie, do tymczasowych domów. Ale wszystko poszło gładko – okazało się, że nie tylko City, ale i cały Londyn, to miasto, w którym jak ryby w wodzie czują się młodzi polscy ekonomiści! A następnego dnia – zaczęła się praca, czyli – staże.

Było wiele nauki, wiele nowych wyzwań, całkiem sporo zaskoczeń. Intensywny czas. Mimo to każdy uczestnik projektu starał się też zapewnić sobie trochę rozrywki – w końcu Londyn to nie tylko stolica finansistów, to także miasto o wspaniałej architekturze, historii. Było co oglądać! Więc w drugi weekend pobytu w Londynie Polacy całą paczką wybrali się na spacer południowym brzegiem Tamizy. Podziwiali Tower Bridge, Tower of London, gmach Shakespear’s Globe. Zwiedzili Tate Modern

Nadszedł wreszcie ostatni dzień projektu: 6 marca 2015 roku. Popołudniu każdy uczestnik otrzymał opinię, wydaną przez opiekuna w przedsiębiorstwie, w którym odbywał staż. Było wzruszająco: trochę wesoło, bo wszyscy tyle się nauczyli, ale i smutno – że to już koniec. Potem młodzi Polacy pojechali do siedziby ADC Technology Training Ltd., partnera działań. Otrzymali tam upragniony certyfikat Europass Mobilność – to potwierdzenie zdobytych kompetencji zawodowych, językowych, organizacyjnych i społecznych.

Ale przecież najbardziej liczy się nie ten dokument, ale to, co mają w głowach i w sercach. Dla wszystkich dziesięciu osób te trzy tygodnie w Londynie – to był wyjątkowy czas. Na pewno zaprocentuje w przyszłości.

stopka strony