Inspiracje -

Podręcznik dobrej wymiany


Napisanie wypracowania w tydzień często wydaje się zadaniem niewykonalnym. Pustka w głowie, słowa tkwiące na końcu języka, chaos myśli… A gdyby tak się nie ograniczać i w ciągu siedmiu dni stworzyć… podręcznik? Polsko-ukraińska aktywiści z trzeciego sektora podjęli wyzwanie z sukcesem.

W trakcie tygodniowego pobytu w Nasutowie pod Lublinem grupa osób z obydwu krajów zastanawiała się, jak pomóc młodzieży organizować wymiany polsko-ukraińskie. Było aktywnie, zabawnie i owocnie. Wszystko za sprawą warsztatów prowadzonych przez profesjonalnych trenerów, przeplatanych wieczorami narodowymi, grą miejską „śladami Lublina” i wspólnym śpiewaniem piosenek polsko-ukraińskich.

Rodzinna atmosfera, zbudowane zaufanie oraz pełne zaangażowanie uczestników szybko przyniosły efekt. Polakom i Ukraińcom udało się przetestować metody aktywnego integrowania i motywowania uczestników wymian. Powstał podręcznik oparty na czterech filarach: motywacji, integracji, ewaluacji i upowszechnianiu. Jego zawartość to prawdziwe kompendium dla wszystkich myślących o zorganizowaniu i przeprowadzeniu wymiany polsko-ukraińskiej.

Spotkanie w Nasutowie pokazało, że praca w dwunarodowym zespole, z ludźmi o różnych doświadczeniach, pochodzeniu i poglądach, ale wspólnym celu, to gwarancja wielkich rezultatów. Publikacja dostępna jest online.

stopka strony