Inspiracje -

Rekrutuję stażystów w Europejskiej Agencji Chemikaliów


Przyjmujemy stażystów bez doświadczenia. Często są to osoby zaraz po studiach - mówi Anna Kieniewicz.

Jakiego profilu stażysty szuka Europejska Agencja Chemikaliów?

Przeprowadzamy rekrutację dwa razy w roku do 20 działów. Na jeden dział przypada jeden stażysta na rok, ale nie zawsze obsadzamy wszystkie miejsca – to zależy od zapotrzebowania przełożonych tych działów. Aplikujący mogą się starać o staż nie tylko w działach, gdzie wymagane jest wykształcenie chemiczne, ale również w dziale prasowym, prawnym, IT i kadrach. Inne miejsca to: rejestracja chemikaliów, klasyfikacja, biocydy, toksykologia. Pracujemy w języku angielskim.

Czy stażysta dowiaduje się wszystkiego o swoich obowiązkach jeszcze przed przyjazdem?

Kandydaci dokładnie wiedzą czego się spodziewać. Tu nie ma żadnych zaskoczeń, bo wszystko publikujemy w ogłoszeniu. Sami zresztą traktują staż w instytucji unijnej prestiżowo, więc na własną rękę zdobywają informacje.

Ile zazwyczaj spływa aplikacji?

Ok. 40-50. Przyjmujemy też kandydatów spoza Unii Europejskiej.

To wyjątkowo mało jak na instytucję unijną.

Myślę, że nie bez znaczenia jest tu lokalizacja. Finlandia postrzegana jest jako zimny kraj, w którym wyjątkowo wcześnie robi się ciemno, przez co może kojarzyć się z depresją. W moim osobistym odczuciu nie jest aż tak źle. W sumie, tracimy może 2h światła – rano, kiedy widno robi się później i po południu, kiedy słońce zachodzi godzinę wcześniej.

Są też inne plusy. Może Pani dokładnie przejrzeć każdą aplikację.

Tak. Żadna nie umknie mojej uwadze.

Czy doświadczenie ma duże znaczenie w procesie selekcji?

Nie. Zazwyczaj przyjmujemy ludzi bez doświadczenia. Często są to osoby zaraz po studiach. Liczy się więc głównie wykształcenie.

W wielu instytucjach unijnych każdy stażysta ma swojego opiekuna w dziale. Czy w ECHA też tak jest?

Tak. Oprócz tego organizujemy spotkanie zapoznawcze wszystkich stażystów. Dzięki temu każdy ma szansę dowiedzieć się, co robią koledzy w innych działach.

Czy 1350 euro to wystarczające pieniądze, żeby się utrzymać w Helsinkach?

Myślę, że tak, jeśli nie mówimy o wynajmowaniu całego mieszkania. Wynajęcie pokoju kosztuje ok. 400 euro. Reszta spokojnie wystarcza. 

Rozmawiała Urszula Kaczorowska

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji przygotowuje publikację na temat staży w instytucjach unijnych i jednostkach z nią współpracujących. Publikacja ukaże się w końcówce roku, ale już teraz sukcesywnie będziemy publikowali wywiady z osobami, które odbyły staże.

stopka strony