Węgorzewo dla seniorów: łzy radości, pieśni szczęścia


Wydaje mi się, że wróciłam do czasów dzieciństwa i do domu – napisała po warsztacie jedna z uczestniczek. – Śliczna polska wymowa w moich uszach brzmiała jak muzyka – dodała inna. Emocji trudno było uniknąć – dla większości uczestników zorganizowanego w Węgorzewie „Warsztatu wokalno-rękodzielniczego” inicjatywa była pierwszą od dawna możliwością zetknięcia się z polskimi tradycjami.

W warsztacie wzięło udział 15 seniorów w wieku od 53 do 83 lat z Czech, Litwy i Łotwy. Większość z nich deklarowała jednak narodowość polską, dlatego też program przedsięwzięcia szczególnie poruszył ich serca. Seniorzy wzięli udział przede wszystkim w zajęciach wokalnych, w trakcie których uczyli się lub przypominali sobie tradycyjne polskie kolędy i pastorałki.

Zorganizowano również zajęcia dotyczące kuchni świątecznej, warsztaty rękodzielnicze, a także wycieczki, m.in. do Kętrzyna, Świętej Lipki, Dobrego Miasta. Odwiedzono też Muzeum Kultury Ludowej i Muzeum Tradycji Kolejowych w Węgorzewie. Zapał, zaangażowanie i dorobek artystyczny uczestników spotkania przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Warsztat Grundtviga zorganizowała fundacja „Dziedzictwo nasze”.

Projekt realizowany był w ramach programu Uczenie się przez całe  życie - Grundtvig.

stopka strony