Nagroda Jana Amosa Komeniusza dla szkół

30.05.2019

Szkoły, które mają w swoich programach innowacyjne zajęcia o Unii Europejskiej już niebawem będą mogły powalczyć o nagrodę im. Jana Amosa Komeniusza. Wyróżnieni zostaną też najlepsi nauczyciele.

fot. materiały prasowe
Autor zdjęcia lub licencja: 
fot. materiały prasowe

Jan Amos Komeniusz żył w latach 1592 – 1670. Był czeskim pedagogiem, który niemalże całe swoje życie poświęcił tworzeniu podręczników i wychowywaniu młodzieży. Stworzył jeden z pierwszych na świecie systemów powszechego nauczania, który zakładał m.in. edukację dla wszystkich niezależnie od płci i stanu, a także nauczanie w języku ojczystym. 

Komisja Europejska postanowiła uczcić pamięć tego wielkiego dydaktyka ustanawiając nagrodę jego imienia.  Wyróżnienie będą mogły otrzymać szkoły, które mogą pochwalić się ambitnym programem edukacji europejskiej. Doceniona zostanie również praca najbardziej zaangażowanych i kreatywnych pedagogów.

Nabór zgłoszeń do pierwszej edycji nagrody ruszy już we wrześniu tego roku. Będą w nim mogły wziąć udział wszystkie szkoły średnie znajdujące się na terenie Unii Europejskiej.

Komunikat dotyczący ustanowienia nagrody zamieszony został w najnowszym Dzienniku Urzędowym UE (C 167/9).