Chopin – muzyka bez granic

01-10-2014

Granie, śpiewanie, a nawet kręcenie teledysków. Takie zadania postawiono przez uczniami z Bydgoszczy. Partnerami w zrealizowanym jesienią 2009 r. projekcie były Szkoła Podstawowa nr 63 z Bydgoszczy oraz Sukromna zakladna škola z Novej Dubnicy na Słowacji. Inicjatywa – z uwagi na Rok Chopinowski – służyła przede wszystkim muzycznej edukacji.

Chopin

Dzieci poznały rożne rodzaje instrumentow, wykonywały je, rozpoznawały po brzmieniu, rozwiązywały też zagadki związane z tematem, a także śpiewały piosenki (po polsku, słowacku i angielsku) i przygotowywały kartki świątecznomuzyczne dla swoich „bliźniakow” ze Słowacji.

Uczniowie mieli też okazję z nimi porozmawiać i wspolnie zaśpiewać w trakcie wideokonferencji poprzez Skype’a. Było to dla nich bardzo ekscytujące przeżycie. Rezultatem projektu jest strona internetowa zawierająca zdjęcia, notki, nagrania wideo oraz zeskanowane prace dzieci. Uczniowie wykonali także własnoręcznie instrumenty muzyczne oraz kartki świąteczne wysłane „bliźniakom”. Nauczyli się też pracy w zespole i korzystania z technologii komunikacyjnych.

Projekt okazał się jednak istotny nie tylko dla dzieci. – Możliwość wspołpracy z „bliźniakiem” dała mi szansę porownania programow nauczania oraz poznania metod i technik stosowanych na Słowacji – mowi Dominika Giezek. Podkreśla, że dzięki projektowi także nauczyciele mogli poszerzyć swoją wiedzę oraz umiejętności muzyczne i językowe – dla nich rownież nauka słowackiej piosenki była dużym wyzwaniem. Projekt „Music without borders” został laureatem konkursu na najlepsze inicjatywy programu eTwinning w 2010 r., otrzymał rownież Europejską Odznakę Jakości.

Tytuł projektu: 
"Music without borders"
Koordynator: 
Dominika Giezek

Podobne projekty