Inspiracje -

Historia w pigułce


Licealiści z Łomży spotkali się w Krakowie z młodzieżą z Litwy – nie tylko, by miło spędzić czas, ale też aby poszerzyć wiedzę o prawach człowieka. Co więcej, nie potrzebowali do tego pomocy dorosłych. To przepis na prawdziwy sukces!

Głównym celem projektu było zwiększenie aktywności młodzieży i pochylenie się nad tematem pozornie znanym i dobrze przebadanym. Dlaczego tylko pozornie? – Wiele osób uważa, że potrafi zdefiniować prawa człowieka, a jednak ma problemy z określeniem, jakie konkretnie prawa mu przysługują i co oznaczają opowiada jeden z uczestników.

W ramach projektu młodzi ludzie odwiedzili muzeum i spotkali ze świadkiem historii z Auschwitz, a także wzięli udział w warsztatach, w trakcie których poznawali biografie osób, które w przeszłości zarówno łamały prawa człowieka, jak i przyczyniły się do ich respektowania.
Sukces projektu zapewniło duże zaangażowanie młodzieży i jej pomysłowość. Uczestnikom nie brakowało motywacji przede wszystkim dzięki atrakcyjnym metodom działania, wykorzystującym doświadczenia edukacji pozaformalnej i pozapodręcznikowej oraz gwarantującym udział osób zagrożonych wykluczeniem. – Przedstawiliśmy projekt w prosty sposób, żeby ludzie zrozumieli nas i nasze odczucia – mówi współorganizator przedsięwzięcia Patryk Klej z Youth Human Impact. – W szkole jest tak czasami, że jak kończy się apel, to już wszyscy wychodzą. A jak my skończyliśmy – to wszyscy siedzieli i pytali, czy będzie coś jeszcze – opowiada.

Co szczególnie ważne, wszystkie działania przygotowywali sami młodzi ludzie. Dzięki temu uczestnicy wiele się nauczyli. – To dlatego, że po pierwsze, projekt miał wymiar międzynarodowy, a po drugie, wszyscy byliśmy zaangażowani w jego realizację od a do z. Nauczyliśmy się więc pracy w grupie, księgowania czy odpowiedzialności – podsumowuje Patryk Klej. Dużo się od siebie uczymy i to otwiera przed nami nowe możliwości – mówią uczestnicy spotkania w Krakowie.

Młodzież odpowiadała również za upowszechnienie wiedzy o rezultatach projektu. Dzięki jej zaangażowaniu o inicjatywie usłyszało wiele osób: informacja dotarła m.in. do mediów i mieszkańców Łomży, dla których przygotowano zewnętrzną wystawę. Licealiści organizowali też zajęcia dla młodzieży, na których opowiadali o swoich doświadczeniach i możliwościach uzyskania wsparcia finansowego. Już planują kolejne spotkania i zachęcają społeczność do działania. Najważniejszym rezultatem zrealizowanej inicjatywy jest stowarzyszenie, założone przez uczestników projektu po jego zakończeniu. Dzięki niemu w przyszłości młodzi ludzie będą mogli realizować więcej podobnych przedsięwzięć z innymi grupami rówieśników. – Stowarzyszenie przyciąga coraz więcej nowych osób, które chcą działać, podejmować projekty młodzieżowe.

Autorką tekstu jest Karolina Frąckiewicz

stopka strony