Połam język w słusznej sprawie

20-02-2018

Ktoś mądry powiedział kiedyś, że ze wszystkich języków najtrudniej nauczyć się wspólnego języka. Uczniom z Zespołu Szkół w Wieliszewie oraz ich rówieśnikom z Włoch i Czech ta trudna sztuka się udała.

pixabay
Autor zdjęcia lub licencja: 
pixabay

Za cel postawili sobie praktyczną naukę języka obcego, która ułatwi im poruszanie się po rynku pracy i wzmocni integrację międzykulturową. Młodzi Polacy wiosną wyjechali do Włoch, a jesienią tego samego roku przyjęli szkoły partnerskie z Czech i Italii w Polsce. Podczas wspólnych zajęć nagrywali scenki sytuacyjne w języku angielskim. Uczyli się przede wszystkim przez działanie.

We Włoszech dokumentowali zwiedzanie miast poprzez nagrywanie filmików, robienie zdjęć, robienie notatek w języku angielskim. Stworzyli też pierwszą część poradnika pt. „Z Włoch, przez Polskę do Czech”. Kilka dni spędzali u włoskich rodzin, aby poznać ich zwyczaje i styl życia. Nie ma przecież lepszej metody nauki języka niż rozmowy przy wspólnych posiłkach czy domowych obowiązkach.

Jesienią przyszedł czas na rewanż: gdy młodzi Włosi i Czesi przyjechali do Polski, wzięli udział w warsztatach projektowych i uroczystościach w gminie. Nie zabrakło też zwiedzania Warszawy, Torunia oraz twierdzy Modlin. Nauka wspólnego języka okazała się prostsza niż mogło się wydawać. 

Tytuł projektu: 
SiE4E – Schools in English 4 Europe: Inclusive and active schools 4 innovative English in Europe
Data działania: 
24.04 - 29.04.2016
Organizacja: 
Zespół Szkół w Wieliszewie, Gminne Gimnazjum im. Jana Pawła II