Sport przeciwko wojnie

07-01-2016

Rowerem, kajakiem, pieszo. Wzdłuż polsko – niemieckiej granicy. Po co? Dla pokoju.

Rowery stojące obok siebie
Autor zdjęcia lub licencja: 
Fot. Pixabay.com/Domena publiczna

Wyjątkowy rajd wzdłuż granicy zorganizowali uczniowie w wieku 18-19 lat z Polski, Niemiec i Finlandii. Wszystkie te kraje zostały dotknięte wojną i jej konsekwencjami. W 70 rocznicę zawieszenia broni młodzi wyruszyli: nocowali w namiotach, przyczepach kempingowych. Biegli, płynęli, jechali – ale jednocześnie mieli możliwość poznania ciekawych miejsc, choćby takich jak Frankfurt nad Odrą – i mieszkających w nich ludzi.

Dlaczego rajd? Bo sport nie potrzebuje języka, sport jest zawsze ponad podziałami, a nadrzędnymi wartościami, którymi powinni kierować się sportowcy są pokojowa, zdrowa rywalizacja, uczciwość, tolerancja. Uczestnicy rajdu musieli współpracować w grupach, integrowali się, przełamywali własne stereotypy. Zrozumieli, że być człowiekiem, Europejczykiem, to znacznie ważniejsze, niż wąskie interesy polityczne jednej grupy. To przyszłość.

Tytuł projektu: 
Polsko-niemiecko-fiński rajd pokoju w rocznicę końca II wojny światowej
Data działania: 
29 czerwca - 12 lipca 2015 r.
Organizacja: 
Sportschule „Friedrich Ludwig Jahn” w Poczdamie, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Zielonej Górze oraz Mäkelänrinteen lukio w Helsinkach

Podobne projekty