W bezpiecznej drodze po jutro

13-02-2018

Młodzi ludzie z Polski, Rumunii, Włoch i Chorwacji spotkali się na Podhalu, aby rozmawiać o bezpieczeństwie na drodze. Wspólnie stworzyli "Przewodnik bezpiecznych zachowań na drodze".

pixabay
Autor zdjęcia lub licencja: 
pixabay

Dzisiaj trudno wyobrazić sobie świat bez przemieszczenia się. Transport i ruch, przede wszystkim drogowy, to codzienność każdego człowieka w każdym kraju. Zwłaszcza młodego. Na drodze nie zawsze jest jednak bezpiecznie, szczególnie dla pieszych. Młodzież z czterech krajów Polski, Rumunii, Włoch i Chorwacji spotkała się w Poroninie na Podhalu, aby wspólnie zastanowić się, jak rozwiązać ten problem. 

Podczas warsztatów międzynarodowy zespół pracował nie tylko ze sobą, ale również z uczniami miejscowego zespołu szkół oraz lokalną społecznością. 

Wspólny wysiłek się opłacił. Na podstawie przeprowadzonych m.in. z Policją symulacji niebezpiecznych sytuacji drogowych, powstał „Przewodnik Bezpiecznych Zachowań na Drodze”. Jest teraz wykorzystywany w lokalnych społecznościach czterech państw. Projekt zwiększył wśród młodzieży świadomość bezpieczeństwa, ale nie tylko. Przyczynił się też do aktywizacji mieszkańców oraz integracji społecznej.

Przede wszystkim pokazał jednak, że w międzynarodowym i międzykulturowym gronie można znaleźć rozwiązania problemów, które dotyczą ludzi pod każdą szerokością geograficzną.

Tytuł projektu: 
Poronin ON THE WAY
Koordynator: 
Grzegorz Murzański
Data działania: 
niedziela, 1. May 2016środa, 31. August 2016
Organizacja: 
Fundacja Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego BRATNIAK