Nic o nas bez nas

Ostrzeżenie

UWAGA! Informacja jest już nieaktualna.
14.12.2017

Przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker, mianował Luca Van den Brande specjalnym doradcą ds. współpracy z obywatelami Unii Europejskiej. Pierwszy raport jego autorstwa jest już dostępny na stronach Komisji.

Nic o nas bez nas
Autor zdjęcia lub licencja: 
materiały organizatora

Luc Van den Brande przygotował na polecenie Komisji raport zawierajacy propozycje rozwiązań, które miałyby wzmocnić więzy między Unią a Europejczykami. Publikacja powstała jako rezultat rozmów z ekspertami zajmującymi się problemami europejskimi i komunikacją polityczną, jak też wywiadów z osobami oraz instytucjami działającmi na rzecz partycypacji obywatelskiej. Doradca przedwodniczągo KE podczas pracy nad publikacją odbył również szereg spotkań z pracownikami instytucji europejskich odpowiedzialnych za kontakt z obywatelami. 

Luc van den Brande to belgijski polityk, w latach 1992–1999 był ministrem-prezydentem Regionu Flamandzkiego. Od 1994 roku zasiadał w Komitecie Regionów, a od 2008 do 2010 roku był jego przewodniczącym. W latach 2003-2004 zajmował stanowisko wiceprzewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarego Rady Europy. W 2009 ubiegał się bez powodzenia o urząd sekretarza generalnego Rady Europy. 

Raport “Reaching out to EU citizens - Seizing the opportunity” można pobrać ze stron KE.