#twojgloszerasmusa
Twój głos z Erasmusa
Polski oddział sieci Erasmus Student Network prowadzi kampanię #twójGŁOSzErasmusa, która ma zachęcić studentów przebywających za granicą do udziału w wyborach prezydenckich.
#EKS
Efekt motyla
Czasem drobne decyzje potrafią przynieść wielkie zmiany. O projekcie w Rumunii, który okazał się być przygodą życia, opowiada Ania, wolontariuszka Europejskiego Korpusu Solidarności.
#dialogmlodziezowy
Diagnoza sumienia
Po raz kolejny na wydarzeniu, na którym młodzież może artykułować swoje potrzeby, wybrzmiał postulat zwiększenia dostępu do informacji – pisze w najnowszym felietonie Wawrzyniec Pater.
#eurodeskpolska
Eurodesk Polska zaprasza do współpracy
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji zaprasza organizacje, instytucje, szkoły i osoby indywidualne do przyłączenia się do sieci Eurodesk Polska. To unikalna szansa na zwiększenie potencjału, rozwój i współpracę z organizacjami i ekspertami z Polski i z zagranicy.
#KE
Konsultacje społeczne w sprawie budżetu UE
Komisja Europejska rozpoczęła szerokie konsultacje społeczne na temat kolejnego długoterminowego budżetu Unii Europejskiej.
#wiemcorobić
#wiemcorobić
Czym jest child grooming? Na czym polega sextortion? Jakie zagrożenia czyhają na młodych ludzi w internecie? Odpowiedzi na te pytania udzielają pomysłodawcy kampanii społecznej #wiemcorobić.
#EuropejskaStolicaKultury
Europejska Stolica Młodzieży 2028
Europejskie Forum Młodzieży ogłosiło nabór dla miast chcących ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2028. Wnioski składać mogą władze lokalne (miasta lub grupy miast, metropolie, aglomeracje) z państw członkowskich Rady Europy.
#AI
Maszyny i ludzie
Jak nie dać się wyeliminować robotom i sztucznej inteligencji oraz budować wspólne środowisko pracy? Odpowiedź przynosi międzynarodowy projekt „BAI”.
#ukraina
To idzie młodość!
Nastolatkowie z Polski i Ukrainy przez tydzień nie tylko zgłębiali znaczenie samorządności, ale także zorganizowali wspólny koncert w sali Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Giżycku.
#uchodzcy
Zbudować nowe życie w Polsce
Zmuszone do ucieczki z domów bezpieczną przystań znalazły w Polsce. Wspierają je fundacje z Warszawy i Jeleniej Góry, które wraz z zagranicznymi partnerami realizują projekt „REMCREAD”.
#storytelling
Opowiedz swoją historię
O korzyściach, jakie współczesna szkoła może czerpać ze storytellingu, opowiada Magdalena Petryniak, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu Erasmus+ „TELLaSTORY.
#europraca
Znajdź pracę w Europie
Szukasz zatrudnienia w innym kraju europejskim? Sprawdź, jak skutecznie przygotować się do poszukiwań i zwiększyć swoje szanse na sukces.
#europeers
Sama na wolontariacie
Marzysz o zagranicznej przygodzie z wolontariatem, ale zastanawiasz się, czy to bezpieczne? Wskazówki udzielają doświadczone wolontariuszki Europejskiego Korpusu Solidarności – członkinie Sieci EuroPeers.
#hoscilowicz
Dziwny. Inny. Różny
Międzynarodowe wyjazdy są olbrzymim doświadczeniem i lekcją patrzenia na świat z INNEJ perspektywy. Powiedzenie „Co kraj, to obyczaj” nie wszystko tłumaczy - pisze Marcin Hościłowicz, laureat nagrody EDUinspirator.
#demografia
Czy młodzi uratują miasta?
Trendy są wyraźne. Duże miasta przyciągają młodych ludzi ofertą edukacyjną, kulturalną a przede wszystkim atrakcyjnym rynkiem pracy. Jedni się cieszą, drudzy smucą. Demografia nie pomaga - pisze Barbara Zamożniewicz, liderka społeczna.
#gaza
Unijna kakofonia
Wojna w Gazie głęboko podzieliła Unię Europejską. Prawdopodobnie podział ten jeszcze się zaostrzy w związku z wyborem Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych.
#glennmicallef
Dyrekcja młodego Maltańczyka
Ursula von der Leyen zobowiązała wszystkich unijnych komisarzy do zorganizowania spotkania z młodymi ludźmi w ciągu 100 dni od rozpoczęcia urzędowania. Tego w historii Komisji Europejskiej jeszcze nie było – pisze Wawrzyniec Pater.
#TTM
Znowu najlepsi!
W biurze Eurodesk Polska po raz kolejny wystrzeliły korki od szampana. Powód? Konsultanci i multiplikatorzy z Polski już po raz siódmy zorganizowali najwięcej wydarzeń w ramach kampanii Time to Move.
#watwat
Informacja młodzieżowa po flamandzku
Podjęliśmy decyzję o całkowitej digitalizacji działań informacyjnych dla młodzieży. Odcięliśmy się też od szkół, nie chcieliśmy być kojarzeni z edukacją formalną - mówi Jory Maeyaert, koordynator informacji młodzieżowej we Flandrii.
#uczniowe
Bawiąc się w detektywów
Jako że w Polsce idea integracji przez ruch jest stosunkowo mało popularna, twórcy projektu inspiracji szukali u zagranicznych organizacji. – Za cel postawiliśmy sobie stworzenie narzędzi, które będą łatwo skalowalne – opowiada Jakub Kalinowski.
#nauka
Gdyby świat był inny...
Działalność wybitnego fizyka i artysty Andrzeja Dragana stała się impulsem do spotkania młodych ludzi z siedmiu państw z Europy, w tym krajów Grupy Wyszehradzkiej. Cel? Dotknąć świata nauki z innej perspektywy.
#tradycje
Współczesna moc sobótkowej nocy
Ile razy obchodziliście noc świętojańską w tym roku? – pytam. – Z próbami czy bez? Jeśli z próbami, to dziewięć! – odpowiada Bogdan z uśmiechem.
#portugalia
Mogłam odpiąć wrotki
Studia w rytmie fado? Natalia Nykiel zdecydowała się na Erasmusa w Portugalii. Nam opowiada, jak udało jej się połączyć karierę muzyczną w Polsce z nauką i studenckim życiem Lizbony.
#cyberbezpieczenstwo
Zagraj w bezpieczeństwo
Jak sprawić, by młodzież była ostrożniejsza w sieci? Nauczyciele z Torunia, wspólnie z partnerami z zagranicy i uczniami, stworzyli grę pozwalającą sprawdzić wiedzę na temat cyberzagrożeń.
#DiscoverEU
DiscoverEU: czas start!
Już 2 października ruszy kolejna runda konkursu #DiscoverEU, w którym młodzi ludzie mogą wygrać bilety na darmowe przejazdy europejskimi kolejami.
#polandrock
Zaraz będzie ciemno
Obecność podmiotów kierujących swoje działania dla młodzieży jest na takim wydarzeniu jak Pol’and’Rock bezwzględną powinnością – pisze Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.
#lidiapokrzycka
Edukacyjne hity
Gry Eurodesku mają praktyczne przełożenie na aktywność młodych ludzi. Oswajają ich z wyzwaniem, jakim są zagraniczne wyjazdy szkoleniowe. Dlatego wprowadziłam je do mojej praktyki edukacyjnej – pisze dr hab. Lidia Pokrzycka, Ambasador Eurodesk Polska.
#ZsofiaBertalan
Informacja Młodzieżowa na Węgrzech
Może nie jest u nas tak, jak w Niemczech czy Finlandii, gdzie działają świetnie zorganizowane struktury informacji młodzieżowej. Ale mamy sieci dostępne są dla młodych ludzi, takie jak Europe Direct czy Eurodesk – mówi Zsofia Bertalan, dyrektorka ds. komunikacji w Fundacji Tempu
#RzecznikPrawDziecka
Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży
Rzeczniczka Praw Dziecka i UNICEF Polska powołali Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży. Tworzą go młodzi aktywiści, rodzice oraz eksperci. To pierwsza taka inicjatywa w kraju.
#WawrzyniecPater
Informacja młodzieżowa w Szkocji
Nasze posty docierają do 23 milionów użytkowników rocznie. To prawie 30 razy więcej niż jest młodych ludzi w Szkocji - mówi Reid Aiton, dyrektor ds. kontaktów zewnętrznych i usług informacyjnych Young Scot
#20latPolskiwUE
20 lat Polski w UE
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce stworzyło serwis internetowy poświęcony obchodom 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Na stronie można znaleźć m.in. kalendarz wydarzeń towarzyszących jubileuszowi.
#wawrzyniecpater
Gdzie diabeł nie może…
– Takim inicjatywom można tylko przyklasnąć! Klaszczę więc, a przestaję tylko po to, by opisać to, czemu przyklaskiwałem – o powstaniu Krajowej Koalicji na rzecz Pracy z Młodzieżą pisze Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska.
Poradnik inkluzywnej komunikacji
Jak włączać w działania informacyjne grupy wykluczone? Jak zidentyfikować bariery komunikacyjne? Jakie elementy powinna zawierać dobra strategia komunikacyjna? Na te i wiele innych pytań odpowiadają autorzy poradnika o inkluzywnej komunikacji.
#wawrzyniecpater
Mobilna Europa?
O ile inicjatywa „Youth on the Move” miała stworzyć warunki do zwiększenia mobilności młodzieży, o tyle jej następca ma je stworzyć uczestnikom wszystkich sektorów edukacji – o najnowszej inicjatywie Komisji Europejskiej pisze Wawrzyniec Pa
#Jaanafedotoff
Potrzeba działań informacyjnych dla młodzieży nie zniknie
Udzielanie informacji i doradzanie młodym ludziom jest w Finlandii usankcjonowanym obszarem pracy z młodzieżą – o fińskim systemie informacji młodzieżowej opowiada Jaana Fedotoff z Centrum Koordynacji i Rozwoju Informacji i Doradztwa dla Młodzieży Koordinaatti.
Teatr, który zbliża
Nad Jeziorem Nidzkim młodzi wymieniali się doświadczeniami, przełamywali bariery na tle kulturowym i prowadzili nieustający dialog. Jak mówią organizatorzy, projekt pozwolił uczestnikom uwierzyć w siebie, co jest szczególnie ważne w kontekście trwającej wojny.
Widziane wyjątkowymi oczami
Ten projekt to przede wszystkim przykład wspaniałej integracji, tak trudnej w przypadku osób z autyzmem. To także lekcja tolerancji, samodzielności, wytrwałości i komunikacji pomimo językowych i intelektualnych barier.
#publikacje
Lektura obowiązkowa
„Międzynarodowe Wymiany Młodzieży” to lektura obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy chcieliby zrealizować projekt z rówieśnikami z zagranicy, ale nie wiedzą jak się do tego zabrać i skąd wziąć na to pieniądze.
Teatr w służbie ekologii
Przygotowanie spektaklu o charakterze ekologicznym z wykorzystaniem pacynek i przedmiotów codziennego użytku – takie zadanie postawili przed sobą młodzi ludzie z Szyszek i Starej Róży oraz ukraińskiego Vinogradowa, uczestnicy projektu „Dialog przez sztukę – teatr przedmiotu”.
Nauczyciele dobrych relacji
– Osoby z niepełnosprawnościami mają w sobie naturalną ciekawość drugiego. Sporo moglibyśmy się nauczyć od naszych wychowanków. Zwłaszcza, gdy mówimy o otwartości, tolerancji i braku uprzedzeń – zwraca uwagę Róża Banasik-Zarańska.
Bajka z dobrym zakończeniem
– Te momenty, gdy młodzież czuje, że to, co jeszcze wczoraj było przeszkodą, dziś już wydaje się po prostu zwykłą, nic nie znaczącą różnicą, są bezcenne – zauważa Alina Kierod. I przekonuje, że nic tak nie łamie stereotypów jak wspólne, międzynarodowe
Cel projektu? Uwierzyć w siebie
– Udział w projektach międzynarodowych jest dla młodzieży ważny, daje im satysfakcję, pokazuje, że stać ich na więcej – zwraca uwagę Longin Kajka z Fundacji Międzynarodowej Integracji Gospodarczej i Kulturalno-Turystycznej.
Poznajemy Nowe Miasto
Odzyskanie przez Nowe Miasto, turystyczną miejscowość położoną ok. 70 km od Warszawy, praw miejskich stało się przyczynkiem do stworzenia nowej atrakcji dla przyjezdnych. Tak powstały przygotowane przez młodych i dla młodych subiektywny polsko-ukraiński przew
Namiastka normalności w trudnych czasach
Tego projektu mogło nie być. Rodzice ukraińskich dzieci do ostatniej chwili wahali się, czy wysyłać swoje latorośle przez pogrążony w wojnie kraj z Kijowa do oddalonego o blisko 900 km Nowego Miasta. Zrobili to dając młodym kilka dni normalności w towarzystwi
Młodzi na ratunek światu
Czy problemy globalne, takie jak kryzys klimatyczny lub zanieczyszczenie środowiska można rozwiązywać na poziomie lokalnym? Na pewno warto próbować!
Przyszłość planety w naszych rękach
O zaangażowaniu młodzieży w ochronę środowiska i znaczeniu inicjatyw lokalnych Daria Nawrot rozmawia z Małgorzatą Bobrowską – koordynatorką projektu „Eco Heroes” realizowanego w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Stop dyskryminacji
Co możemy zrobić, aby żyć w bardziej sprawiedliwym i tolerancyjnym świecie? Jak, pomimo dzielących nas różnic, odnosić się do siebie z szacunkiem i empatią
Razem przeciw wykluczeniu
O potrzebie walki ze stereotypami, przeciwdziałaniu mowie nienawiści i znaczeniu edukacji antydyskryminacyjnej Daria Nawrot rozmawia Aliną Fegler-Kotkiewicz, prezesem Stowarzyszenia EDUQ.
Mamy wpływ!
Czy młodzi ludzie mogą aktywnie współtworzyć otaczającą rzeczywistość? Jak przekonać ich, że mają realny wpływ na funkcjonowanie i rozwój lokalnych społeczności?
Gra o lepszą przyszłość
O metodach edukacji obywatelskiej, znaczeniu krytycznego myślenia i zaletach grywalizacji Daria Nawrot rozmawia Oleną Garan, koordynatorką projektu “Mistrzowie gry poważnej. Serious gaming dla społeczności lokalnej”, zrealizowanego w ramach programu Erasmus+
Akcja: integracja!
Do Europy z roku na rok przybywa coraz więcej migrantów. Jakie niesie to ze sobą konsekwencje? Co możemy zrobić, aby ich obecność nie była źródłem niepokoju, a życie w naszych krajach było bezpieczne?
Spotkania przy europejskim stole
O znaczeniu współpracy międzynarodowej i otwartości na inne kultury Daria Nawrot rozmawia z Elżbietą Zadrożniak, nauczycielką języka angielskiego z II LO im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach koordynującą projekt Erasmus+ „Join the European table”.
#PatrickBurke
Będziemy drugą Irlandią?
Działania prowadzone w ramach edukacji pozaformalnej mają często charakter spontaniczny, incydentalny i są ograniczone w czasie - Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska pisze dlaczego warto to zmienić i w jaki sposób.
#PatrickBurke
Młodzi mogą na nas liczyć
- Bez względu na okoliczności kontaktu z naszą organizacją, dajemy młodzieży wsparcie w wielu dziedzinach, od zdrowia psychicznego po pomoc niepełnosprawnym – mówi Patrick Burke, dyrektor Youth Work Ireland.
#News
Europa w ruchu
,,Europa w ruchu" - tak brzmi tytuł przyjętego przez Komisję Europejską wniosku, którego celem jest zwiększenie dostępności studiowana za granicą dla wszystkich młodych ludzi.
#ETM2024
Europejski Tydzień Młodzieży 2024
Komisja Europejska ogłosiła główne cele oraz wstępne daty Europejskiego Tygodnia Młodzieży 2024. Wydarzenie odbędzie się w kwietniu pod hasłem „Voice your vision”.
#Erasmsu
Ewaluacja programu Erasmus+
Komisja Europejska zaprasza do zgłaszania opinii na temat funkcjonowania programu Erasmus+. Uwagi można zgłaszać do 8 grudnia 2023 r.
#OrędzieoStanieUE
Orędzie o stanie Unii
13 września przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłosiła orędzie o stanie Unii, w którym przedstawiła priorytety i flagowe inicjatywy na następny rok.
#EuropejskiRokMłodzieży
Podsumowanie Europejskiego Roku Młodzieży
Co działo się podczas Europejskiego Roku Młodzieży? Obejrzyj 2-minutowy filmik i dowiedz się więcej na temat tego, co udało się osiągnąć!
#chatgdp,
Chat? Nie taki znowu czad
– Nie dość że nie potrafi odróżnić informacyjnego ziarna od plew, to i researcherka z niej mierna – koordynator Eurodesk Polska Wawrzyniec Pater testuje możliwości sztucznej inteligencji.
#Raport
Raport z realizacji strategii Youth2030
Na stronie Organizacji Narodów Zjednoczonych jest już dostępna najnowsza publikacja informująca o najważniejszych postępach i osiągnięciach w realizacji strategii Youth 2030.
#Ankieta
Ankieta: Strategia UE na rzecz młodzieży
Pracujesz z młodymi ludźmi? Działasz w organizacji młodzieżowej? Wypełnij ankietę i włącz się w proces ewaluacji Strategii UE na rzecz młodzieży!
#eks
Zakochana wolontariuszka w Laponii
Asia Kananen na wolontariacie w Finlandii poznała swojego obecnego męża. Ale to nie z jego powodu została na kole podbiegunowym na stałe.
#tvp
Erasmus nie tylko dla odważnych
– Dziś każde wyzwanie przyjmuję z uśmiechem i ciekawością. Dzięki Erasmusowi zyskałam pewność, że poradzę sobie w każdej sytuacji – mówi Marta Surnik, dziennikarka pracująca w „Pytaniu na śniadanie”.
#wietnam
Witajcie w Wietnamie!
Prowadzili zajęcia z wirtualnej rzeczywistości, jedli najbardziej śmierdzące owoce świata oraz kwiaty lotosu. Wykładowcy z Politechniki Białostockiej – dr inż. arch. Bartosz Śliwecki i mgr inż. arch. Marcin Kamiński – odwiedzili dawny Sajgon.
#gruzini
Młodzi Gruzini chcą do Unii
Są zdeterminowani, wykształceni i wiedzą czego chcą. O Europejskich aspiracjach młodych Gruzinów pisze Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska.
#taniecbrzucha
Jak orientalna księżniczka
Gdy była na Erasmusie w Turcji, wszyscy się dziwili, dlaczego tak bardzo pasjonuje ją taniec brzucha. Potem Marta Nowicka-Gawior swoje taneczne umiejętności prezentowała w Chinach, Indiach i wielu krajach arabskich.
Informacja w imię wartości
Jesteśmy otwarci na organizacje z Polski i wsparcie procesu budowy systemu informacji i doradztwa dla młodzieży w Waszym kraju – mówi Imre Simon z Europejskiej Agencji Informacji i Doradztwa dla Młodzieży.
#kuchnia
Gotuję, nie marnuję – czyli od pola do stołu
Zero waste lubię tłumaczyć jako mniej więcej. Czyli mam mniej, a zyskuję więcej. Mam mniej rzeczy i mniej bałaganu, ale więcej pieniędzy, czasu i komfortu – mówi Sylwia Majcher, edukatorka ekologiczna, propagatorka idei zero waste.
#jubielusz
Sztuka zarażania
Co mnie trzyma w Eurodesku przez 20 lat? Po pierwsze: ludzie. Po drugie: namacalne efekty pracy. I po trzecie: pasja – pisze w jubileuszowym felietonie Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.
#karinamrowiec
Siedem lat w chmurach
30-letnia Karina Mrowiec od siedmiu lat pracuje jako stewardesa. Na koncie ma już ponad 500 lotów i kilkaset wypraw z plecakiem, podczas których zobaczyła siedem cudów świata. A to wszystko dzięki Erasmusowi!
#wojciechnazar
Najmłodszy doktor w Polsce
Wojciech Nazar ma zaledwie 23 lata, a już uzyskał stopień doktora. Kim jest ten młody człowiek, o którym piszą media w całym kraju? I jak chce wykorzystać sztuczną inteligencję, aby pomagać pacjentom?
#kooperatywaspozywcza
Kooperatywa „Dobrze” łączy ludzi
Włączanie seniorów i migrantów w życie lokalnej społeczności, a mieszkańców wsi w życie miejskie – to główne cele Kooperatywy Spożywczej „Dobrze”. Jak to robić, członkowie spółdzielni uczyli się na zagranicznych wyjazdach sfinansowanych z programu PO WER.
#monikasatala
Studenci odczarowują Bałkany
Chorwacja, Serbia, Albania i Czarnogóra cieszą się rosnącym zainteresowaniem polskich turystów, natomiast niewielu studentów decyduje się na kształcenie w tych krajach. Tymczasem nieliczni, którzy tam wyjechali, są zachwyceni.
#ell
Kosmos zamiast zaimków
W dobrze napisanym projekcie języka uczymy się niejako przy okazji. Ważne, by wyczuć, co może zaciekawić uczestników: podróż w głąb ziemi, w kosmos, a może w przeszłość? – podpowiada dr Grażyna Czetwertyńska, członkini jury konkursu European Language Label.
#tkactwo
Sploty ponad granicami
Martę Pokojowczyk, malarkę i historyczkę sztuki, w dużej mierze ukształtowały doświadczenia zdobyte w Portugalii. Na Erasmusie była tam dwa razy. A właściwie na dwóch różnych...
#esport
Sport nie ma granic
Czas wyzbyć się stereotypowego myślenia, że pozyskanie pieniędzy z UE oznacza biurokrację, masę dokumentów i trudności w rozliczaniu – apeluje Sebastian Chmara, były wieloboista i wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, który realizował projekty w programie Erasmus+ Sport
#eks
Pomaganie to przywilej
– Każdy z nas może zmieniać świat. Projekty Solidarności EKS dają nam narzędzia do działania. Grzechem byłoby z nich nie skorzystać – podkreśla Kamil Oleszkiewicz, laureat nagrody Młody EDUinspirator 2022.
Informacja pod znakiem jakości
Trzy miliony osób korzysta z usług Centrów Informacji Młodzieżowej we Francji. Z Caire Conlon, koordynatorką Eurodesku we Francji rozmawia Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesku w Polsce.
#ignacyszczeniowski
Uczniowie walczą na argumenty
Młodzież z sześciu krajów dyskutuje o ekonomii, sztuce, urbanistyce, sprawach społecznych i biotechnologii, a przy okazji uczy się krytycznego myślenia i języków obcych.
#PracujwEuropie
Pewność siebie i determinacja
Londyn jest bańką na mapie Wielkiej Brytanii – jest dużo bardziej kosmopolityczny, międzynarodowy niż reszta kraju. Tu nie zwraca się tak wielkiej uwagi na to, skąd jesteś.
#Norergia
Norweska kultura pracy
Norwescy przełożeni nie mają w zwyczaju krytykować podwładnych. Większą uwagę zwraca się na to, co się udaje, za co można kogoś pochwalić. Nie szuka się winnych, nie ocenia się, z czyjego powodu projekt się nie udał, tylko dlaczego.
#Niemcy
Godne zarabianie
Największa zaleta niemieckiego rynku pracy? Większość osób jest w stanie zarobić na tyle dużo, by na wynajem mieszkania przeznaczyć nie więcej niż 30 proc. pensji.
#praca
Holenderska szczerość aż do bólu
– Gdyby rok wcześniej ktoś mi powiedział, że będę mieszkać w Holandii, to roześmiałabym mu się w twarz, bo nigdy nie chciałam się wyprowadzać z Polski – mówi Aneta Ozorek, która mieszka i pracuje w Amsterdamie.
#PracawEuropie
Fiesta, taniec i tapas
Patrycja Głowacka mieszka i pracuje w Hiszpanii. W Madrycie spodobało jej się tak bardzo, że póki co nie planuje wracać do Polski.
#Francja
Błędne koło biurokracji
– Pierwszy rok mieszkania w Paryżu poświęciłam na intensywną naukę języka. Opłaciło się – tak o swoim pobycie we Francji opowiada Magdalena Kuprowska.
#praca
Życie zaczyna się po pracy
– Korporacje w Pradze zatrudniają bardzo dużo obcokrajowców, bo Czesi często nie są zainteresowani robieniem kariery. W Polsce to nie do pomyślenia – o czeskim rynku pracy opowiada Katarzyna Kandefer.
#konkurs
Uzależniony od pisania projektów
– Projekty europejskie są jak narkotyk. Przy każdym kolejnym człowiek sobie obiecuje, że to już ostatni, a potem… robi następny – uśmiecha się Marcin Hościłowicz, laureat tegorocznej nagrody EDUinspirator.
#hapling
Inteligentny pierścień Brygidy
Stworzony przez dr Brygidę Dzidek Hapling ma szansę zrewolucjonizować nie tylko rynek gier i aplikacji edukacyjnych, ale również telemedycynę.
#flippery
Flippery – maszyny do nauki
Uczniowie krakowskiego mechanika wiedzą, jak połączyć przyjemne z pożytecznym. Zdobywane na co dzień umiejętności wykorzystali do stworzenia flipperów – profesjonalnych automatów do gry.
#gum
Wielkie serca dla małych pacjentów
Studenci medycyny wiedzą, jak dobrze wykorzystać pieniądze z Europejskiego Korpusu Solidarności i uprzyjemnić dzieciom pobyt w szpitalu.
#Eurodesk
Wszystko o uczestnictwie młodzieży
Eurodesk i Eryica zapraszają do lektury najnowszego przewodnika pt. “Youth Participation in Youth Information Services”. Publikacja dostępna jest bezpłatnie.
#EuropejskaStolicaMłodzieży
Europejska Stolica Młodzieży 2025
Europejskie Forum Młodzieży rozstrzygnęło konkurs na Europejską Stolicę Młodzieży 2025. Został nią Lwów, czyli największe miasto zachodniej Ukrainy i to właśnie tam będą koncentrować się europejskie wydarzenia młodzieżowe za dwa lata.
#PURWM
PURWM: informacje o naborze w 2023 r.
W Warszawie odbyło się posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Podczas spotkania uzgodniono zasady konkursu w 2023 r. Publikacja ogłoszenia o naborze planowana jest na 13 stycznia, a wnioski będzie można składać do 28 lutego.
#wawrzyniecpater
Tajniki networkingu
Pisał o niej Arystoteles, naukowcy tworzą teorie na jej temat, znajduje zastosowanie w sporcie i biznesie - o współpracy w sieci pisze Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.
#europeanlanguagelabel2022
Dobry klimat do nauki języka
Jak połączyć edukację online z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, a przy tym nauczyć młodzież obcego języka, opowiada Adam Stępiński, nauczyciel LO w Tarnobrzegu i laureat nagrody European Language Label 2022.
#emeryt
Emeryt na studiach
– Wykładowcy na zajęciach mogli pomyśleć, że jestem tajnym wysłannikiem rektora – mówi Zenon Lenczewski, który po siedemdziesiątce zaczął studiować kroatystykę i wyjechał na staż w ramach Erasmusa+.
#Piłka
Na piłkarskim Oxfordzie
Jego przygoda z hiszpańskim futbolem rozpoczęła się od wyjazdu na Erasmusa. Dziś Aleksander Kowalczyk mieszka w Kraju Basków i trenuje tamtejsze drużyny.
#hotarutakahashi
Nie chcę wracać do Japonii
Przyjechała na Erasmusa z Osaki do Krakowa, bo interesował ją Holokaust. Zakochała się w naszym kraju, a ciekawostkami o Polsce dzieli się z Japończykami w mediach społecznościowych. Poznajcie Hotaru Takahashi.
#jezykwloski
Zrozumieć Włocha - skuteczna nauka języka
Włochy to jeden z krajów najczęściej wybieranych na erasmusowe wyjazdy. Co zaskakuje studentów na Półwyspie Apenińskim i jak skutecznie uczyć się języka włoskiego, zdradza Stanisław Tarraro Żebrowski.