EUROLEKCJE i EUROGRY

Zaproś nas do szkoły!

Czy warto wyjechać za granicę? Jak zdobyć pieniądze na projekt młodzieżowy? Dlaczego warto być aktywnym? Takie tematy poruszamy w czasie lekcji i gier. Konsultanci Eurodesku prowadzą je w całej Polsce. Z pasją i za darmo!

Oferta

Scenariusze  wszystkich eurolekcji opracowali konsultanci Eurodesk Polska. Trzy z nich – „Eurowolontariat”, „Eurostudia”, „Europraca” - dotyczą mobilności w Europie. „Europrojekty” pokazują, jak korzystać z unijnych funduszy młodzieżowych, a „Euroaktywacja" zachęca młodzież do aktywności obywatelskiej. Wszystie zajęcia mają dwie wersje: lekcyjną - 45-minutową, i warsztatową - 90-minutową.

W październiku 2019 roku oferta Eurodesk Polska dla szkół zwiększyłą sie o dwie emocjonujące gry - "Euroszanse" i "Time to Move". Pierwsza to opracowana przez Krajowe biuro Eurodesk Polska i Fundację "Innovatorium" gra planszowa o różnych formach mobilności w Europie i aktywności. Na jej przeprowadzennie potrzeba co najmniej 90 minut. "Time to Move" to karciana gra quizowa o tematyce europejskiej - można ją przeprowadzić w ciągu jednej godziny lekcyjnej.   

Dla kogo

Wszystkie lekcje oraz grę "Euroszanse" zostały opracowane z myślą o uczniach szkół ponadpodstawowych. To młodzież w wieku 16–19 lat, która już za chwilę będzie decydować o swojej rite de passage. Studia? Praca? Gap year? To pytania, które zadaje sobie niemal każdy uczeń szkoły ponadgimnazjalnej. Praca społeczna, realizacja projektów młodzieżowych, współpraca z rówieśnikami z zagranicy – to możliwości zdobywania doświadczeń, z których każdy człowiek stojący u progu swojej dorosłości powinien zdawać sobie sprawę. Noatmiast gra "Time to Move" przeznaczona jest dla nieco młodszego odbiorcy - uczniów starszych klas szkół ponadpodstawowych (choć w praktyce emocji i zabawy dostarcza gradczom w każdym wieku).

Kto je prowadzi

Lekcje prowadzą konsultanci punktów Eurodesk Polska z następujących miast: Gdańsk, Starogard Gdański, Lębork, Chojnice, (woj. pomorskie), Szczecin, Michałowo (woj. podlaskie), Toruń, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Radom, Rzeszów, Warszawa.
Natomiast prośby o poprowdzenie gier "Euroszanse" i "Time to move" należy kierować do konsultantów Eurodesk Polska z nastepujących miast: Bielsko-Biała, Bytów (woj. pomorskie), Gdańsk, Kołobrzeg, Konin, Kraków, Leszno, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Radom, Toruń, Warszawa, Warszawa-Wola. 

Prosimy o kontkat bezpośredenio z prowadzącymi, kontakty na mapce punktów Eurodesk Polska .

Uwaga! Wszystkie zajęcia prowadzone są nieodpłatnie, ale liczba lekcji i gier, które możemy przeprowadzić jest ograniczona i zależy od indywidualnych możliwości każdego konsultanta.

Poszerzamy horyzonty

Cechą wspólną eurolekcji i warsztatów jest bezstronność i obiektywizm. Do niczego uczniów nie zachęcamy, nie namawiamy, niczego nie oceniamy. Nie są to też pogadanki o Unii Europejskiej. To „produkty informacyjne” podane w przystępnej formie i atrakcyjnej oprawie. Mają poszerzać horyzonty, skłaniać do przemyśleń, przekazywać wiedzę i zachęcać do dalszego szukania informacji. Zajęcia mają interaktywną, warsztatową formę. Angażują młodzież przy pomocy opracowanych przez Eurodesk Polska materiałów dydatktycznych i gadżetów.

Opisy lekcji

EUROPROJEKTY

Wolność, pieniądze i informacja – to trzy powiązane ze sobą słowa kluczowe lekcji Europrojekty.

EUROWOLONTARIAT

Lekcja poświęcona pracy społecznej za granicą. Wolontariat w innym kraju to więcej niż pomoc potrzebującym.

EUROSTUDIA

Wyjazdy na uczelnie w Europie wciąż często postrzegane są jako oferta dla prymusów lub osób bardzo zamożnych. To nieprawda.

EUROPRACA

Lekcja „Europraca” podejmuje tematykę związaną z zatrudnieniem w UE. Jej poszczególne części odpowiadają etapom podejmowania pracy w innym kraju.

EUROAKTYWACJA

Zajęcia świadomość kształtujące: aktywność może przybierać różne formy, każda może przynieść pozytywne skutki.

PAPIERY DO KARIERY

Warsztaty uczą, jak odnaleźć się na rynku pracy i edukacji, poznać swoje słabe i mocne strony oraz dobrze prezentować swoje kwalifikacje.

MŁODZIEŻ MA GŁOS

Warsztaty na eurowybory! Przybliżają działalność Parlamentu Europejskiego, proces decyzyjny w UE i wartości europejskie.

 

 

 

 

 

Opisy gier

EUROSZANSE

Gra planszowa, która nieodwracalnie porzeszy Twoje horyzonty i zmieni perspektywę na przyszłość. 


 

TIME TO MOVE

Gra karciana o Europie. Kalambury, pojedynki, quizy, szacowanie - emocje gwarantowane.