Eurolekcje eurolessons

Zaproś nas do szkoły!


Czy warto wyjechać za granicę? Jak zdobyć pieniądze na projekt młodzieżowy? Dlaczego warto być aktywnym? Takie tematy poruszamy w czasie naszych lekcji, warsztatów i gier. Konsultanci Eurodesk Polska prowadzą je w całej Polsce. Stacjonarnie i zdalnie!

Scenariusze  wszystkich zajęć opracowali konsultanci Eurodesk Polska. Trzy z nich – „Eurowolontariat”, „Eurostudia”, „Europraca” - dotyczą mobilności w Europie. „Europrojekty” pokazują, jak korzystać z unijnych funduszy młodzieżowych, a „Euroaktywacja" zachęca młodzież do aktywności obywatelskiej. Każde z zajęć ma dwie wersje: lekcyjną, 45-minutową, i warsztatową - 90-minutową.

W październiku 2019 roku oferta Eurodesk Polska dla szkół zwiększyła się o dwie emocjonujące gry - "Euroszanse" i "Time to Move". Pierwsza to opracowana przez Krajowe Biuro Eurodesk Polska i Fundację "Innovatorium" gra planszowa o różnych formach mobilności w Europie i aktywności. Na jej przeprowadzenie potrzeba co najmniej 90 minut. Natomiast "Time to Move" to karciana gra quizowa o tematyce europejskiej - można ją przeprowadzić w ciągu jednej godziny lekcyjnej.

Eurolekcje online

Od listopada 2020 r. sześć lekcji prowadzonych jest również w formule zdalnej – Europrojekty, Eurowolontariat, Eurostudia, Euroaktywacja, Młodzież ma głos, Papiery do kariery. W zajęciach online  wykorzystywane są te same lub zaadaptowane materiały lekcyjne co w lekcjach stacjonarnych oraz nowe  materiały i ćwiczenia - dopasowane do zdalnej rzeczywistości. Metody pracy też są takie same: pogadanki, burze mózgów, praca indywidualna, w parach i grupach, quizy i (psycho)testy, analizy case studies, rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Wszyscy prowadzący zostali gruntownie przeszkoleni – zarówno z prowadzenia lekcji zdalnych jak i narzędzi i platform komunikacyjnych wykorzystywanych do ich prowadzenia.

Dla kogo

Wszystkie lekcje oraz gra "Euroszanse" zostały opracowane z myślą o uczniach szkół ponadpodstawowych. To młodzież w wieku 16–19 lat, która już za chwilę będzie decydować o swojej rite de passage. Studia? Praca? Gap year? To pytania, które zadaje sobie niemal każdy uczeń szkoły ponadgimnazjalnej. Praca społeczna, realizacja projektów młodzieżowych, współpraca z rówieśnikami z zagranicy – to możliwości zdobywania doświadczeń, z których każdy człowiek stojący u progu swojej dorosłości powinien zdawać sobie sprawę. Natomiast gra "Time to Move" przeznaczona jest dla nieco młodszego odbiorcy - uczniów starszych klas szkół podstawowych (choć w praktyce emocji i zabawy dostarcza graczom w każdym wieku).

Kto prowadzi zajęcia

Eurolekcje prowadzą przeszkoleni pracownicy następujących organizacji i instytucji należących do sieci Eurodesk Polska (wytłuszczonym drukiem zaznaczono organizacje, które prowadzą lekcje online):

Stowarzyszenie Anawoj (Eurodesk Białystok), Fundacja Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej (Eurodesk Chojnice, woj. Pomorskie), Stowarzyszenie Impuls (Eurodesk Częstochowa), Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego (Eurodesk Dąbrowa Górnicza), Stowarzyszenie Morena (Eurodesk Gdańsk), Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych (Eurodesk Gliwice), Centrum Młodzieży im H. Jordana (Eurodesk Kraków), Stowarzyszenie Europe4Youth (Eurodesk Kraków), Centrum Aktywności Twórczej (Eurodesk Leszno), Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu (Eurodesk Lębork), Fundacja Sempre a Frente (Eurodesk Lublin), MDK nr 2 (Eurodesk Piekary Śląskie), Stowarzyszenie Projektów Międzynarodowych INPRO (Eurodesk Rzeszów), Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania (Eurodesk Rzeszów), Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego (Eurodesk Szczecin), Centrum Informacji Młodzieży (Eurodesk Toruń), ESN Polska (Szczecin, Kraków, Poznań)

Planszowo-karciane gry „Euroszanse” i „Time to Move” mają tylko wersje stacjonarne. Prowadzą je konsultanci Eurodesk Polska z następujących miast: Bielsko-Biała, Bytów (woj. pomorskie), Gdańsk, Kołobrzeg, Konin, Kraków, Leszno, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Radom, Toruń, Warszawa, Warszawa-Wola.

Zainteresowanych przeprowadzeniem lekcji lub gry prosimy o kontakt bezpośrednio z prowadzącymi, dane teleadresowe znajdują się na stronie: //kontakt

Uwaga! Wszystkie zajęcia prowadzone są nieodpłatnie, ale liczba lekcji i gier, które możemy przeprowadzić jest ograniczona i zależy od indywidualnych możliwości każdego konsultanta.

Poszerzamy horyzonty

Cechą wspólną Eurolekcji, warsztatów i gier jest bezstronność i obiektywizm. Do niczego uczniów nie zachęcamy, nie namawiamy, niczego nie oceniamy. Co do zasady nie są to też pogadanki o Unii Europejskiej. To „produkty informacyjne” podane w przystępnej formie i atrakcyjnej oprawie. Mają poszerzać horyzonty, skłaniać do przemyśleń, przekazywać wiedzę i zachęcać do dalszego szukania informacji. Zajęcia mają interaktywną, warsztatową formę. Angażują młodzież przy pomocy opracowanych przez Eurodesk Polska materiałów lekcyjnych (tekstów i gier) i gadżetów.