Eurolekcje eurolessons

Zaproś nas do szkoły!


Czy warto wyjechać za granicę? Jak zdobyć pieniądze na projekt młodzieżowy? Dlaczego warto być aktywnym? Takie tematy poruszamy w czasie naszych lekcji, warsztatów i gier. Konsultanci Eurodesk Polska prowadzą je w całej Polsce. Z pasją i za darmo!

Scenariusze  wszystkich zajęć opracowali konsultanci Eurodesk Polska. Trzy z nich – „Eurowolontariat”, „Eurostudia”, „Europraca” - dotyczą mobilności w Europie. „Europrojekty” pokazują, jak korzystać z unijnych funduszy młodzieżowych, a „Euroaktywacja" zachęca młodzież do aktywności obywatelskiej. Każde z zajęć ma dwie wersje: lekcyjną, 45-minutową, i warsztatową - 90-minutową.

W październiku 2019 roku oferta Eurodesk Polska dla szkół zwiększyła się o dwie emocjonujące gry - "Euroszanse" i "Time to Move". Pierwsza to opracowana przez Krajowe biuro Eurodesk Polska i Fundację "Innovatorium" gra planszowa o różnych formach mobilności w Europie i aktywności. Na jej przeprowadzenie potrzeba co najmniej 90 minut. "Time to Move" to karciana gra quizowa o tematyce europejskiej - można ją przeprowadzić w ciągu jednej godziny lekcyjnej.

Dla kogo

Wszystkie lekcje oraz grę "Euroszanse" zostały opracowane z myślą o uczniach szkół ponadpodstawowych. To młodzież w wieku 16–19 lat, która już za chwilę będzie decydować o swojej rite de passage. Studia? Praca? Gap year? To pytania, które zadaje sobie niemal każdy uczeń szkoły ponadgimnazjalnej. Praca społeczna, realizacja projektów młodzieżowych, współpraca z rówieśnikami z zagranicy – to możliwości zdobywania doświadczeń, z których każdy człowiek stojący u progu swojej dorosłości powinien zdawać sobie sprawę. Natomiast gra "Time to Move" przeznaczona jest dla nieco młodszego odbiorcy - uczniów starszych klas szkół ponadpodstawowych (choć w praktyce emocji i zabawy dostarcza graczom w każdym wieku).

Kto je prowadzi

Lekcje prowadzą konsultanci punktów Eurodesk Polska z następujących miast: Gdańsk, Starogard Gdański, Lębork, Chojnice, (woj. pomorskie), Szczecin, Michałowo (woj. podlaskie), Toruń, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Radom, Rzeszów, Warszawa.
Natomiast prośby o poprowadzenie gier "Euroszanse" i "Time to move" należy kierować do konsultantów z następujących miast: Bielsko-Biała, Bytów (woj. pomorskie), Gdańsk, Kołobrzeg, Konin, Kraków, Leszno, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Radom, Toruń, Warszawa, Warszawa-Wola.

Prosimy o kontakt bezpośrednio z prowadzącymi, dane teleadresowe znajdują się na stronie: //kontakt

Uwaga! Wszystkie zajęcia prowadzone są nieodpłatnie, ale liczba lekcji i gier, które możemy przeprowadzić jest ograniczona i zależy od indywidualnych możliwości każdego konsultanta.

Poszerzamy horyzonty

Cechą wspólną Eurolekcji, warsztatów i gier jest bezstronność i obiektywizm. Do niczego uczniów nie zachęcamy, nie namawiamy, niczego nie oceniamy. Co do zasady nie są to też pogadanki o Unii Europejskiej. To „produkty informacyjne” podane w przystępnej formie i atrakcyjnej oprawie. Mają poszerzać horyzonty, skłaniać do przemyśleń, przekazywać wiedzę i zachęcać do dalszego szukania informacji. Zajęcia mają interaktywną, warsztatową formę. Angażują młodzież przy pomocy opracowanych przez Eurodesk Polska materiałów lekcyjnych (tekstów i gier) i gadżetów.