CzytelniaPolityka młodzieżowa

Tysiące Polaków realizuje projekty - w Polsce i za granicą. My je opisujemy - przystępnie, krótko, ciekawie. W tym dziale znajdziesz też felietony, artykuły i wywiady z wolontariuszami, studentami, stażystami, którzy na własnej skórze przekonali się, że Europa + wyobraźnia bez granic to zaraźliwie inspirująca mieszanka przygodowa.

Artykuły • Felietony • Reportaże (31)
#AI

Maszyny i ludzie

Jak nie dać się wyeliminować robotom i sztucznej inteligencji oraz budować wspólne środowisko pracy? Odpowiedź przynosi międzynarodowy projekt „BAI”.

#glennmicallef

Dyrekcja młodego Maltańczyka

Ursula von der Leyen zobowiązała wszystkich unijnych komisarzy do zorganizowania spotkania z młodymi ludźmi w ciągu 100 dni od rozpoczęcia urzędowania. Tego w historii Komisji Europejskiej  jeszcze nie było – pisze Wawrzyniec Pater.

#watwat

Informacja młodzieżowa po flamandzku

Podjęliśmy decyzję o całkowitej digitalizacji działań informacyjnych dla młodzieży. Odcięliśmy się też od szkół, nie chcieliśmy być kojarzeni z edukacją formalną - mówi Jory Maeyaert, koordynator informacji młodzieżowej we Flandrii. 

#ZsofiaBertalan

Informacja Młodzieżowa na Węgrzech

Może nie jest u nas tak, jak w Niemczech czy Finlandii, gdzie działają świetnie zorganizowane struktury informacji młodzieżowej. Ale mamy sieci dostępne są dla młodych ludzi, takie jak Europe Direct czy Eurodesk – mówi Zsofia Bertalan, dyrektorka ds. komunikacji w Fundacji Tempu

#RzecznikPrawDziecka

Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży

Rzeczniczka Praw Dziecka i UNICEF Polska powołali Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży. Tworzą go młodzi aktywiści, rodzice oraz eksperci. To pierwsza taka inicjatywa w kraju. 

#WawrzyniecPater

Informacja młodzieżowa w Szkocji

Nasze posty docierają do 23 milionów użytkowników rocznie. To prawie 30 razy więcej niż jest młodych ludzi w Szkocji  - mówi Reid Aiton, dyrektor ds. kontaktów zewnętrznych i usług informacyjnych Young Scot 

#wawrzyniecpater

Gdzie diabeł nie może…

 – Takim inicjatywom można tylko przyklasnąć! Klaszczę więc, a przestaję tylko po to, by opisać to, czemu przyklaskiwałem – o powstaniu Krajowej Koalicji na rzecz Pracy z Młodzieżą pisze Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska.

#wawrzyniecpater

Mobilna Europa?

O ile inicjatywa „Youth on the Move” miała stworzyć warunki do zwiększenia mobilności młodzieży, o tyle jej następca ma je stworzyć uczestnikom wszystkich sektorów edukacji – o najnowszej inicjatywie Komisji Europejskiej pisze Wawrzyniec Pa

#PatrickBurke

Młodzi mogą na nas liczyć

- Bez względu na okoliczności kontaktu z naszą organizacją, dajemy młodzieży wsparcie w wielu dziedzinach, od zdrowia psychicznego po pomoc niepełnosprawnym – mówi Patrick Burke, dyrektor Youth Work Ireland.

#News

Europa w ruchu

,,Europa w ruchu" - tak brzmi tytuł przyjętego przez Komisję Europejską wniosku, którego celem jest zwiększenie dostępności studiowana za granicą dla wszystkich młodych ludzi. 

#Erasmsu

Ewaluacja programu Erasmus+

Komisja Europejska zaprasza do zgłaszania opinii na temat funkcjonowania programu Erasmus+. Uwagi można zgłaszać do 8 grudnia 2023 r.

#OrędzieoStanieUE

Orędzie o stanie Unii

13 września przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłosiła orędzie o stanie Unii, w którym przedstawiła priorytety i flagowe inicjatywy na następny rok.

#EuropejskiRokMłodzieży

Podsumowanie Europejskiego Roku Młodzieży

Co działo się podczas Europejskiego Roku Młodzieży? Obejrzyj 2-minutowy filmik i dowiedz się więcej na temat tego, co udało się osiągnąć!

#Raport

Raport z realizacji strategii Youth2030

Na stronie Organizacji Narodów Zjednoczonych jest już dostępna najnowsza publikacja informująca o najważniejszych postępach i osiągnięciach w realizacji strategii Youth 2030.

#jubielusz

Sztuka zarażania

Co mnie trzyma w Eurodesku przez 20 lat? Po pierwsze: ludzie. Po drugie: namacalne efekty pracy. I po trzecie: pasja – pisze w jubileuszowym felietonie Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.

#eks

Pomaganie to przywilej

– Każdy z nas może zmieniać świat. Projekty Solidarności EKS dają nam narzędzia do działania. Grzechem byłoby z nich nie skorzystać – podkreśla Kamil Oleszkiewicz, laureat nagrody Młody EDUinspirator 2022.

Informacja pod znakiem jakości

Trzy miliony osób korzysta z usług Centrów Informacji Młodzieżowej we Francji. Z Caire Conlon, koordynatorką Eurodesku we Francji rozmawia Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesku w Polsce.  

#konkurs

Uzależniony od pisania projektów

– Projekty europejskie są jak narkotyk. Przy każdym kolejnym człowiek sobie obiecuje, że to już ostatni, a potem… robi następny – uśmiecha się Marcin Hościłowicz, laureat tegorocznej nagrody EDUinspirator.

#EuropejskaStolicaMłodzieży

Europejska Stolica Młodzieży 2025

Europejskie Forum Młodzieży rozstrzygnęło konkurs na Europejską Stolicę Młodzieży 2025. Został nią Lwów, czyli największe miasto zachodniej Ukrainy i to właśnie tam będą koncentrować się europejskie wydarzenia młodzieżowe za dwa lata.

#wawrzyniecpater

Tajniki networkingu

Pisał o niej Arystoteles, naukowcy tworzą teorie na jej temat, znajduje  zastosowanie w sporcie i biznesie - o współpracy w sieci pisze Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.

#InformowanieToZawód

Informowanie to zawód

Europejski Rok Młodzieży to dobry czas, by porozmawiać o roli osób profesjonalnie zajmujących się doradzaniem młodym w wyborze życiowych ścieżek. 

#МизВами!

Ми з Вами!

Trzy lata temu Ukraina dołączyła do Eurodesku. Mało który kraj wykazywał się takim zaangażowaniem i gorliwością w zdobywaniu wiedzy na temat działalności sieci – pisze Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.

2022 - rok młodych

W orędziu o stanie UE przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła sztandarowe inicjatywy UE na rok 2022. Dwie z nich są skierowane bezpośrednio do młodzieży.

Nauczanie przez działanie

Dzięki wsparciu sektora Młodzież młodzi ludzie mogą stawiać pierwsze kroki w życiu obywatelskim, rozwijać swoje zainteresowania i pasje - rozmowa z Anną Pavlovych, koordynatorką Zespołu Erasmus+ Młodzież i DiscoverEU.

#2022rokmłodych

2022 – rok młodych

W orędziu o stanie UE przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła sztandarowe inicjatywy UE na rok 2022. Dwie z nich są skierowane bezpośrednio do młodzieży.

#Kształcenie

Edukacja zawodowa w nowym wymiarze

Dzięki pieniądzom z Erasmusa+ polskie szkoły branżowe przygotowują pracowników gotowych na wyzwania dynamicznie zmieniającego się rynku pracy – mów Izabela Laskowska, dyrektorka Biura Kształcenia Zawodowego i Sportu Programu Erasmus+. 

#alicja

Erasmus+ stanie się codziennością

W pierwszym roku funkcjonowania nowego programu, budżet Edukacji szkolnej pozwolił na sfinansowanie zdecydowanej większości złożonych projektów - mówi w rozmowie z Eurodesk Polska Alicja Pietrzak, Dyrektorka Biura Edukacji Szkolnej programu Erasmus+.

Nie możemy osiąść na laurach

Erasmus+ to nie obowiązek, ale szansa dla tych, którzy we współpracy międzynarodowej widzą możliwość poprawy jakości kształcenia, prowadzenia badań i zarządzania uczelnią - mówi Beata Skibińska, dyrektor Biura Szkolnictwa Wyższego Narodowej Agencji Programu Erasmus+.

#MłodośćMaMocZmian

Młodość ma moc zmian

Dla współczesnego młodego człowieka przyszłość oznacza możliwości, rozwój i nadzieję, ale jest też źródłem lęku. Unijna inicjatywa ma udowodnić młodzieży, że Europejczycy bez względu na wiek mogą kształtować własne losy we wspólnocie.

#PomysłyNaEuropę

Pomysły na Europę

Sporo się ostatnio dzieje w europejskiej polityce młodzieżowej. Komisja Europejska powołała koordynatora ds. młodzieży, a w Europie szerokim echem odbija się „Projekt 25%” - koordynator Eurodesk Polska Wawrzyniec Pater pisze o polityce młodzieżowej w UE.

#WspólnaSprawa

Wspólna sprawa

Eurodeskowi współpracować z innymi unijnymi podmiotami jest oczywiście łatwiej, bo informowanie o ich działalności jest niejako wpisane w naszą misję - o współpracy organizacji i instytucji, których działalność związana jest z Unią Europejską pisze Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk