CzytelniaInformacja młodzieżowa

Tysiące Polaków realizuje projekty - w Polsce i za granicą. My je opisujemy - przystępnie, krótko, ciekawie. W tym dziale znajdziesz też felietony, artykuły i wywiady z wolontariuszami, studentami, stażystami, którzy na własnej skórze przekonali się, że Europa + wyobraźnia bez granic to zaraźliwie inspirująca mieszanka przygodowa.

Artykuły • Felietony • Reportaże (31)
#EuropejskaStolicaKultury

Europejska Stolica Młodzieży 2028

Europejskie Forum Młodzieży ogłosiło nabór dla miast chcących ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2028. Wnioski składać mogą władze lokalne (miasta lub grupy miast, metropolie, aglomeracje) z państw członkowskich Rady Europy.

#demografia

Czy młodzi uratują miasta?

Trendy są wyraźne. Duże miasta przyciągają młodych ludzi ofertą edukacyjną, kulturalną a przede wszystkim atrakcyjnym rynkiem pracy. Jedni się cieszą, drudzy smucą. Demografia nie pomaga - pisze Barbara Zamożniewicz, liderka społeczna.

#RzecznikPrawDziecka

Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży

Rzeczniczka Praw Dziecka i UNICEF Polska powołali Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży. Tworzą go młodzi aktywiści, rodzice oraz eksperci. To pierwsza taka inicjatywa w kraju. 

#wawrzyniecpater

Gdzie diabeł nie może…

 – Takim inicjatywom można tylko przyklasnąć! Klaszczę więc, a przestaję tylko po to, by opisać to, czemu przyklaskiwałem – o powstaniu Krajowej Koalicji na rzecz Pracy z Młodzieżą pisze Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska.

#Jaanafedotoff

Potrzeba działań informacyjnych dla młodzieży nie zniknie

Udzielanie informacji i doradzanie młodym ludziom jest w Finlandii usankcjonowanym obszarem pracy z młodzieżą – o fińskim systemie informacji młodzieżowej opowiada Jaana Fedotoff z Centrum Koordynacji i Rozwoju Informacji i Doradztwa dla Młodzieży Koordinaatti.

#PatrickBurke

Będziemy drugą Irlandią?

Działania prowadzone w ramach edukacji pozaformalnej mają często charakter spontaniczny, incydentalny i są ograniczone w czasie -  Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska pisze dlaczego warto to zmienić i w jaki sposób.

#PatrickBurke

Młodzi mogą na nas liczyć

- Bez względu na okoliczności kontaktu z naszą organizacją, dajemy młodzieży wsparcie w wielu dziedzinach, od zdrowia psychicznego po pomoc niepełnosprawnym – mówi Patrick Burke, dyrektor Youth Work Ireland.

Informacja w imię wartości

Jesteśmy otwarci na organizacje z Polski i wsparcie procesu budowy systemu informacji i doradztwa dla młodzieży w Waszym kraju – mówi Imre Simon z Europejskiej Agencji Informacji i Doradztwa dla Młodzieży.

#kuchnia

Gotuję, nie marnuję – czyli od pola do stołu

Zero waste lubię tłumaczyć jako mniej więcej. Czyli mam mniej, a zyskuję więcej. Mam mniej rzeczy i mniej bałaganu, ale więcej pieniędzy, czasu i komfortu – mówi Sylwia Majcher, edukatorka ekologiczna, propagatorka idei zero waste.

#eks

Pomaganie to przywilej

– Każdy z nas może zmieniać świat. Projekty Solidarności EKS dają nam narzędzia do działania. Grzechem byłoby z nich nie skorzystać – podkreśla Kamil Oleszkiewicz, laureat nagrody Młody EDUinspirator 2022.

Informacja pod znakiem jakości

Trzy miliony osób korzysta z usług Centrów Informacji Młodzieżowej we Francji. Z Caire Conlon, koordynatorką Eurodesku we Francji rozmawia Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesku w Polsce.  

#konkurs

Uzależniony od pisania projektów

– Projekty europejskie są jak narkotyk. Przy każdym kolejnym człowiek sobie obiecuje, że to już ostatni, a potem… robi następny – uśmiecha się Marcin Hościłowicz, laureat tegorocznej nagrody EDUinspirator.

#EuropejskaStolicaMłodzieży

Europejska Stolica Młodzieży 2025

Europejskie Forum Młodzieży rozstrzygnęło konkurs na Europejską Stolicę Młodzieży 2025. Został nią Lwów, czyli największe miasto zachodniej Ukrainy i to właśnie tam będą koncentrować się europejskie wydarzenia młodzieżowe za dwa lata.

#PURWM

PURWM: informacje o naborze w 2023 r.

W Warszawie odbyło się posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Podczas spotkania uzgodniono zasady konkursu w 2023 r. Publikacja ogłoszenia o naborze planowana jest na 13 stycznia, a wnioski będzie można składać do 28 lutego.

#wawrzyniecpater

Tajniki networkingu

Pisał o niej Arystoteles, naukowcy tworzą teorie na jej temat, znajduje  zastosowanie w sporcie i biznesie - o współpracy w sieci pisze Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.

#wawrzyniecpater

Za informację baaaardzo dziękuję

Praca doradcy młodzieżowego wymaga naprawdę dużych kwalifikacji, a do tego jest odpowiedzialna – nierzadko  wpływa bowiem na drogę życiową młodego człowieka - pisze Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska.    

#MjakMobilność

M jak mobilność

Młodzież z obszarów miejskich lepiej radzi sobie z wyszukiwaniem informacji o mobilnościach. Wyzwaniem jest dotarcie do osób mniej uprzywilejowanych.

#Edukacja

Dwie z wielu - twarzy edukacji dorosłych

Rozmowa międzypokoleniowa z Aliną Respondek – koordynatorką Zespołu Edukacja Dorosłych Erasmus+ w Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

Jestem językowym freakiem - polski mnie zachwyca

Cudzoziemcy są zakochani w polskiej gościnności, kuchni, muzyce, uprzejmości. Podoba im się Polska jako kraj: to, że potrafimy śmiać się z siebie i zrobić coś z niczego – mówi Bernedetta Borkowska, lektorka języka polskiego.

#malta

Chopin na Malcie - angielski dla nauczycieli

Pedagodzy ze szkoły muzycznej w Stargardzie pojechali na śródziemnomorską wyspę uczyć się angielskiego. Nie obyło się bez muzycznych zaskoczeń – na Malcie nie tylko znają polskich kompozytorów, ale i cenią polską publiczność.

#

Cudze chwalicie? Posłuchajcie ich!

Chcemy się rozwijać, mamy świetne drogi i autobusy, a zakładanie firmy jest proste, bo formalności można załatwić bez wychodzenia z domu. Tak nas widzą Aksen, Alexis i Mohammadreza, którym kilka lat temu tak spodobała się Polska, że zostali tu na stałe. 

#InformowanieToZawód

Informowanie to zawód

Europejski Rok Młodzieży to dobry czas, by porozmawiać o roli osób profesjonalnie zajmujących się doradzaniem młodym w wyborze życiowych ścieżek. 

#МизВами!

Ми з Вами!

Trzy lata temu Ukraina dołączyła do Eurodesku. Mało który kraj wykazywał się takim zaangażowaniem i gorliwością w zdobywaniu wiedzy na temat działalności sieci – pisze Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.

#erasmus+

Erasmus+ dla odważnych marzycieli

Czekamy na projekty innowacyjne, tzn. takie, w których będzie więcej niestandardowych działań, kreatywnych metod pracy i oryginalnych produktów – mówi Agnieszka Włodarczyk, specjalista od Akcji 2. Programu Erasmus+ w kolejnym wywiadzi

2022 - rok młodych

W orędziu o stanie UE przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła sztandarowe inicjatywy UE na rok 2022. Dwie z nich są skierowane bezpośrednio do młodzieży.

Nauczanie przez działanie

Dzięki wsparciu sektora Młodzież młodzi ludzie mogą stawiać pierwsze kroki w życiu obywatelskim, rozwijać swoje zainteresowania i pasje - rozmowa z Anną Pavlovych, koordynatorką Zespołu Erasmus+ Młodzież i DiscoverEU.

#2022rokmłodych

2022 – rok młodych

W orędziu o stanie UE przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła sztandarowe inicjatywy UE na rok 2022. Dwie z nich są skierowane bezpośrednio do młodzieży.

Nowe możliwości, prostsze zasady, więcej środków

Dzięki uproszczeniu procedur administracyjnych z oferty sektora Edukacji dorosłych będą mogły korzystać organizacje, dla których zasady w poprzedniej edycji programu stanowiły barierę trudną do pokonania – mówi Alina Respondek, koordynatorka Zespołu Edukacja Dorosłych Erasmus+.

Nie możemy osiąść na laurach

Erasmus+ to nie obowiązek, ale szansa dla tych, którzy we współpracy międzynarodowej widzą możliwość poprawy jakości kształcenia, prowadzenia badań i zarządzania uczelnią - mówi Beata Skibińska, dyrektor Biura Szkolnictwa Wyższego Narodowej Agencji Programu Erasmus+.

#MłodośćMaMocZmian

Młodość ma moc zmian

Dla współczesnego młodego człowieka przyszłość oznacza możliwości, rozwój i nadzieję, ale jest też źródłem lęku. Unijna inicjatywa ma udowodnić młodzieży, że Europejczycy bez względu na wiek mogą kształtować własne losy we wspólnocie.

#WyjśćZKryzysuSilniejszym

Wyjść z kryzysu silniejszym

Eurodesk postanowił zbadać wpływ pandemii na należące do tej sieci organizacje. Na pytania ankiety opracowanej przez biuro Eurodesku – Eurodesk Brussels Link – odpowiedziało 90 uczestników z 18 krajów.