Podróż za jeden uśmiech

09.03.2018

Już tego lata pierwsi młodzi Europejczycy wyruszą w podróż po Starym Kontynencie na koszt UE. Projekt darmowych biletów kolejowych dla 18-latków wkroczył w ostatnią fazę realizacji.

pixabay
Autor zdjęcia lub licencja: 
pixabay

Projekt "Free Interrail pass for Europeans turning 18" ma umożliwić młodym, bez względu na status społeczny czy ekonomiczny, odkrywanie europejskich regionów i ich kultur oraz nawiązanie kontaktów z rówieśnikami z innych krajów. Unijni urzędnicy mają nadzieję, że takie doświadczenie wzmocni w nich poczucie jedności i przyczyni się do budowania poczucia przynależności do europejskiej wspólnoty. Pomysłodawcom darmowego biletu zależy również na promowaniu mobilności edukacyjnej, solidarności i postaw pro-obywatelskich.

Darmowe bilety otrzyma w tym roku od 20 do 30 tys. 18-latków. Komisja Europejska przeznaczyła na ten cel 12 mln euro.

Początkowy plan zakładał, że taki prezent od UE otrzyma na 18-ste urodziny każdy obywatel UE. Rozwiązanie to okazało się jednak zbyt drogie. Według nowych założeń do udziału w programie będą mogły zgłaszać się osoby urodzone w roku 2000. Nie wiadomo jeszcze na jakiej podstawie wybrane zostaną osoby, które otrzymają darmowe bilety.
 
Więcej informacji