Inspiracje -

Chopin - muzyka bez granic


Granie, śpiewanie, a nawet kręcenie teledysków. Takie zadania postawiono przez uczniami z Bydgoszczy. Partnerami w zrealizowanym jesienią 2009 r. projekcie były Szkoła Podstawowa nr 63 z Bydgoszczy oraz Sukromna zakladna škola z Novej Dubnicy na Słowacji. Inicjatywa - z uwagi na Rok Chopinowski - służyła przede wszystkim muzycznej edukacji.

Dzieci poznały rożne rodzaje instrumentów, wykonywały je, rozpoznawały po brzmieniu, rozwiązywały też zagadki związane z tematem, a także śpiewały piosenki (po polsku, słowacku i angielsku) i przygotowywały kartki świąteczno muzyczne dla swoich „bliźniaków” ze Słowacji.

Uczniowie mieli też okazję z nimi porozmawiać i wspólnie zaśpiewać w trakcie wideokonferencji poprzez Skype’a. Było to dla nich bardzo ekscytujące przeżycie. Rezultatem projektu jest strona internetowa zawierająca zdjęcia, notki, nagrania wideo oraz zeskanowane prace dzieci. Uczniowie wykonali także własnoręcznie instrumenty muzyczne oraz kartki świąteczne wysłane „bliźniakom”. Nauczyli się też pracy w zespole i korzystania z technologii komunikacyjnych.

Projekt okazał się jednak istotny nie tylko dla dzieci. – Możliwość współpracy z „bliźniakiem” dała mi szansę porównania programów nauczania oraz poznania metod i technik stosowanych na Słowacji – mówi Dominika Giezek. Podkreśla, że dzięki projektowi także nauczyciele mogli poszerzyć swoją wiedzę oraz umiejętności muzyczne i językowe – dla nich również nauka słowackiej piosenki była dużym wyzwaniem. Projekt „Music without borders” został laureatem konkursu na najlepsze inicjatywy programu eTwinning w 2010 r., otrzymał również Europejską Odznakę Jakości.

stopka strony