Inspiracje -

Co ty wiesz o Rumunii?


Kultowe to pytanie w oryginale – filmie Władysława Pasikowskiego – brzmiało nieco inaczej, i dotyczyło zabijania… Ale, odrzuciwszy zbędną agresję, zmuszeni jesteśmy przyznać – samo pytanie dobre jest, mocne! I dokładnie takie pytanie – zmieniwszy jedynie jedno słowo – warto zadać odnośnie Rumunii. Co o niej wiemy? My niewiele, ale uczestnicy tego projektu – znacznie więcej.

Mieli okazję szukać bowiem odpowiedzi przez okrągły tydzień. Tyle właśnie trwała wizyta rumuńskiej młodzieży u polskich rówieśników z miejscowości Sztutowo. Tematem spotkania były baśnie i legendy. Młodzi już wcześniej podzielili się na grupy: Music & Media, Patchwork, The Book of Legends, oraz lingwistyczną. Prowadzone w tych zespołach działania miały jeden wspólny cel: przygotować polsko – rumuńską inscenizację „Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków”. Przedstawienie obejrzeli mieszkańcy i uczniowie z elbląskiego gimnazjum – bardzo się podobało!

Uczestnicy projektu pojechali z wycieczką na Pomorze, bawili się też świetnie na wieczorze międzynarodowym i imprezie „Halloween w obiektywie”. Owoce sesji fotograficznej można podziwiać w internecie. Wydano też „The book of legends”. Generalnie: poziom wiedzy na temat Rumunii znacząco się w okolicach Elbląga podniósł. I dobrze.

stopka strony