Inspiracje -

Fajnie, że jesteś inny


Czasami trudno porozumieć się z samym sobą, a co dopiero z ludźmi, którzy mają odmienne zwyczaje czy mówią innym językiem. Sposobów na zrozumienie i zaakceptowanie siebie oraz otoczenia warto szukać w fotografii, filmie, teatrze i malarstwie, czyli po prostu w sztuce.

Przekonała się o tym trzydziestoosobowa grupa młodzieży z Polski i Ukrainy. Jak? Młodzi zorganizowali Festiwal Różnorodności.

Podczas tego wydarzenia prezentowali efekty swojej wcześniejszej pracy. Między innymi filmowej – stworzyli klipy, które pokazują ich twórcze pasje. Pisanie tekstów, uprawianie sportu, malowanie czy taniec. Okazało się, że polsko-ukraińska młodzież to artystyczne dusze.

Poprzez twórczość chce wyrażać nie tylko siebie, ale również swoją otwartość na Innego. Zespół wymieniał się doświadczeniami, budował kompetencje do pracy w grupie, podejmował działania zapobiegające stereotypom i uprzedzeniom.

Po kilkudniowej intensywnej pracy trudno było się rozstać. Pojawiły się łzy wzruszenia oraz… pewność, że różnorodność to jedna z największych wartości. 

Filmy stworzone przez młodych ludzi można obejrzeć w serwisie YouTube:

Jedność w Różnorodności-Kolor​

Jedność w różnorodności - Pasja

stopka strony