Inspiracje -

Frankfurt to idealna baza wypadowa


"W trakcie moich praktyk odwiedziłam m.in. Berlin, Kolonię, Amsterdam, Brugię, Antwerpię czy Maastricht" – opowiada Anna Lasak, która odbyła staż w Europejskim Banku Centralnym.

Dlaczego wybrałaś staż w EBC?
W trakcie studiów magisterskich szczególnie zainteresował mnie temat regulacji na rynkach finansowych. Jednocześnie wiedziałam, że chciałabym gdzieś wyjechać i spróbować swoich sił na zagranicznym rynku pracy. Oferta, którą zobaczyłam na stronie internetowej EBC idealnie spełniała te kryteria. 

Czy proces aplikacyjny był trudny?
Na trzy etapy rekrutacji składają się: kwestionariusz, testy kompetencyjne połączone z krótką rozmową kwalifikacyjną i rozmowa na Skypie. Sam proces aplikacyjny nie jest trudny, ale konkurencja jest naprawdę duża

Czym zajmowałaś się podczas stażu?
Pracowałam w dziale EBC odpowiedzialnym za nadzór nad rynkiem bankowym w zespole zajmującym się kwestiami wymogów kapitałowych i rachunkowości. Do moich głównych obowiązków należała koordynacja bazy pytań (FAQ) w ramach Systemu Jednolitego Nadzoru (SSM) i praca przy IFRS 9 Thematic Review mającym na celu sprawdzenie, jak banki są przygotowane na wejście w życie nowego standardu rachunkowości dotyczącego instrumentów finansowych (IFRS 9). 

Czego się nauczyłaś?
Poszerzyłam swoją wiedzę w zakresie nadzoru na rynku bankowym, szczególnie w kwestiach związanych z rachunkowością. Nauczyłam się także współpracować w międzynarodowym zespole i skutecznie rozwiązywać problemy pod presją czasu.

Jak spędzałaś czas poza pracą?
W każdy weekend odkrywałam nowe zakątki miasta i okolic. Frankfurt jest też idealną bazą wypadową do właściwie każdego miejsca na świecie, dzięki korzystnym połączeniom lotniczym i kolejowym. W trakcie moich praktyk odwiedziłam m.in. Berlin, Kolonię, Amsterdam, Brugię, Antwerpię czy Maastricht. Bardzo otwarte i międzynarodowe środowisko pracy w EBC pozwoliło mi na nawiązanie wielu nowych znajomości, więc na brak towarzystwa także nie mogłam narzekać. 

Czy wynagrodzenie stażysty jest wystarczające?
Wynagrodzenie stażysty jest jak najbardziej wystarczające do tego, aby żyć na komfortowym poziomie we Frankfurcie. Niewątpliwym plusem jest to, że praktykanci mogą korzystać z rezydencji mieszkalnych zapewnianych przez EBC, których koszt jest w pełni pokrywany w ramach praktyk. 

Czy odbycie stażu pomogło Ci znaleźć pracę, którą byłaś zainteresowana?
Moje praktyki właściwie płynnie przeszły w pracę. Dzięki propozycji kontynuowania pracy w moim zespole mogę nadal zdobywać doświadczenie w instytucji unijnej zapewniającej sprawnie działający system bankowy w strefie euro. 

Rozmawiała Agnieszka Góralczyk

stopka strony