Inspiracje -

Gdańska fundacja i jej wolontariusze z czterech stron świata


„Najlepsze kasztany są na ulicy Północnej” – tak nazywał się projekt Wolontariatu Europejskiego, zorganizowany przez gdańską fundację „Sprawni Inaczej”. Realizowana od 1 lipca 2009 r. do 1 czerwca 2010 r. inicjatywa miała na celu stworzenie w Gdańsku nowego Centrum Integracji dla osób niepełnosprawnych i lokalnej społeczności.

W pracach pomogła czwórka wolontariuszy: Kathatrina Mueller z Niemiec, wysłana przez Jugendbildunstatte Unterfranken, Martina Pavlovska ze Słowenii, reprezentująca Youth Forum Bitola, Bulut Turek z Turcji, wysłany przez Goren Kalpler Egitim Dernegi oraz Yasser Yousef z Egiptu – wolontariusz z organizacji Development No Borders. Zagraniczni ochotnicy szybko odkryli, ile satysfakcji może dać praca z osobami niepełnosprawnymi.

Wprowadzili do projektu pierwiastek międzykulturowy – ich obecność była dla podopiecznych Fundacji niezmiernie ważna, ponieważ osoby z niepełnosprawnością, przede wszystkim z niepełnosprawnością intelektualną czy psychiczną, mają bardzo ograniczone możliwości spotkania osób innych narodowości. Dodatkowo wolontariuszom udało się zainteresować Wolontariatem Europejskim kilka lokalnych organizacji, które dotychczas nie miały żadnej styczności z programem „Młodzież w działaniu”.

stopka strony