Kalejdoskop emocji


Nastolatkowie zazwyczaj nie chcą zbytnio odróżniać się od rówieśników. Słuchają muzyki takiej, jak najbliższa grupa znajomych, podobnie się ubierają… I za wszelką cenę próbują ukryć, gdy coś jest  nie tak. Że czują się samotni, niezrozumiani, smutni. 

 Depresja wśród młodzieży to wciąż temat tabu. Młodzi aktywiści z Olsztyna postanowili to zmienić – w końcu im więcej wiemy, tym lepiej możemy pomóc sobie i innym. A problem nie jest marginalny. Z ankiety przeprowadzonej wśród lokalnej młodzieży wynikało, że aż 43% z nich  miało w swoim życiu epizod depresyjny. 

 Organizatorzy projektu zaczęli od oswojenia społeczności z tematem depresji. Zorganizowali warsztaty w szkole podstawowej – najpierw z ekspertem spotkała się młodzież, a potem rodzice. Potem nastąpiła część szkoleniowa, dzięki którym nastolatkowie nauczyli się, jak w profesjonalny sposób rozmawiać o problemach ze znajomymi. Ale przede wszystkim dowiedzieli się najważniejszego – że proszenie o pomoc to nie wstyd, a dbanie o własne zdrowie psychiczne staje się coraz bardziej trendy. 

stopka strony