Kamień znaczy pamięć


W tej dwustronnej wymianie wzięło udział trzydziestu uczestników w wieku 15 – 17 lat, z Polski i Izraela. Celem projektu było poznanie historii polskich Żydów, mieszkających w Goślinie, i w ogóle – badanie wielokulturowej przeszłości miejscowości Murowana Goślina.

Przez dziesięć dni młodzież miała okazję poznać historię rodziny polsko – żydowskiej, która mieszkała w tych okolicach przed II Wojną Światową. A także odwiedzić miejsca pamięci, cmentarze, poznać żydowską i katolicką symbolikę religijną. Każdego dnia uczestnicy wymiany pracowali nad interpretacją tekstów i przygotowaniem spektaklu o dialogu polsko – żydowskim. Odbyło się też kilka spotkań oficjalnych: z ambasadorem Izraela, oficjelami z samorządu lokalnego, a także Polakiem – Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata, który w czasie wojny uratował żydowską rodzinę.

A skąd pomysł na tytuł projektu? Polacy wzięli go z wiersza Wisławy Szymborskiej „Rozmowa z kamieniem”, a Żydzi – z utworu izraelskiego pisarza. W ramach uczczenia pamięci polskich Żydów, zgładzonych w czasie Holokaustu, a także dla upamiętnienia tej wymiany, młodzi ludzie w każdym odwiedzonym miejscu tworzyli mozaiki z kamyków i drewna. Kamień jest trwały, ale ludzka pamięć – to materiał jeszcze trwalszy. Warto o nią dbać.

Projekt został sfinansowany w ramach Programu Młodzież w działaniu (2007-2013).

stopka strony