Kosmiczni przewodnicy


Wyobraź sobie, że nagle lądujesz na nowej planecie. Nie masz pojęcia, jakie zasady na niej panują ani jak się poruszać po nieznanym terenie. Zupełny kosmos! Tak właśnie czują się seniorzy w zetknięciu z Internetem. 

Problem ten dostrzegła młodzież z Niepołomic, która wpadła na pomysł, żeby oswoić starszych ludzi z działaniem komputera. W końcu sieć daje wolność – można wirtualnie płacić rachunki, skontaktować się z rodziną, która mieszka w innym mieście albo po prostu być na bieżąco z tym, co dzieje się na świecie. 

Przewodnikami w wirtualnej rzeczywistości zostali młodzi ludzie – nowe technologie to dla nich bułka z masłem. I chociaż wiedzę o komputerach mieli w małym palcu, to wyzwaniem okazało się przekazanie jej seniorom. No bo jak tu w prosty sposób wyjaśnić, czym tak właściwie jest internet? Wsparciem okazały się warsztaty z pracownikiem socjalnym, który wytłumaczył nastolatkom, jak powinna wyglądać lekcje dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Od tego momentu poszło jak z płatka! Seniorzy zasiedli przed komputerami i wirtualny świat stanął przed nimi otworem: przepisy kulinarne ściągnięte z blogów, filmy na YouTube pokazujące najodleglejsze miejsca na świecie, dostęp do ulubionych książek bez żadnych ograniczeń… Tylko czekać jak wnukowie seniorów z Niepołomic otrzymają od swoich dziadków zaproszenie do znajomych na Facebooku. 

stopka strony