Inspiracje -

Młodzi ręka w rękę z politykami


„Nie wierzę politykom, nie!” – śpiewał niegdyś wokalista rockowego zespołu. Można im nie wierzyć, można ich ignorować – ale przez to nie znikną. To politycy mają wpływ na rzeczywistość, w której wszyscy żyjemy. Warto więc próbować się z nimi dogadać, jakoś na nich wpłynąć. I właśnie porozumieniu polityków i młodzieży, poznaniu się, a także zachęcenia młodych z regionu jeleniogórskiego do podejmowania aktywności społecznej, służyć miał ten projekt.

Seminarium „Damy radę!” zorganizowano w ramach Europejskiego Tygodnia Młodzieży. W jego ramach odbyła się dyskusja na ważne tematy: bezrobocia, uzależnienia od alkoholu, narkotyków, rasizmu i ksenofobii… Nie była ona prowadzona klasyczną metodą „gadających głów”: wykorzystano nowatorskie techniki, np. „latające plakaty”, na których uczestnicy spotkania tworzyli mapy skojarzeń. Istotną częścią była także rozmowa twarzą w twarz z politykami, przedstawicielami lokalnych władz – udało się wypracować wspólnie sześć postulatów, istotnych dla młodych mieszkańców okolic Jeleniej Góry.

Chyba najbardziej kształcącym doświadczeniem dla młodzieży była możliwość „zagrania ról” radnych miasta – i debata nad projektem utworzenia Uniwersytetu Międzykulturowego. Pomysł upadł – i to udowodniło młodym ludziom, że praca polityków wcale nie jest lekka, łatwa i przyjemna. Może dlatego warto połączyć siły?

Projekt został sfinansowany w ramach Programu Młodzież w działaniu (2007-2013).

stopka strony