Naturalni wojownicy


Woda mineralna w sklepie, kupiona w upalny dzień – 500 punktów. Reklamówka, w którą pakujesz weekendowe zakupy spożywcze – 300 punktów. Gratulacje, rozbiłeś bank! Teraz przelicz punkty na lata – plastik, który właśnie zafundowałeś ziemi, będzie rozkładał się przez najbliższe kilka stuleci.

Pięcioro wolontariuszy EKS z Kudowy Zdroju powiedziało: „dość, czas na zmianę”. A że w kwestii ochrony środowiska trzeba jednak działać wspólnie – do projektu postanowili więc zaangażować lokalną społeczność. Najpierw zorganizowali warsztaty o filozofii zero waste. Drugim krokiem była powtórka z nauki segregacji śmieci - dla dzieci i dorosłych. Kolejnym – uświadomienie mieszkańcom Kudowy, że warto korzystać z tego, co mamy. Masz ochotę na orzeźwiającą wodę z kudowskiego źródła? Śmiało, ale zamiast kupować kolejną butelkę, lepiej wziąć swoją – wielokrotnego użytku. 

Po działaniach w mieście uczestnicy projektu wyruszyli na szlak, żeby oczyścić Góry Stołowe z zalegających śmieci. A potem zasadzili drzewa – na efekty będzie trzeba trochę poczekać, ale wolontariuszy zbytnio to nie martwi. – Las i tak wyrośnie szybciej, niż rozłoży się ostatnia kupiona przez nas foliowa reklamówka – mówią bez satysfakcji. 

stopka strony