Inspiracje -

Nauczyłam się koncentrować na szczegółach


Czy trudno jest dostać się na staż do Europejskiego Banku Centralnego? Niekoniecznie! "Każdy dobrze wykształcony młody profesjonalista ma równe szasne" – mówi Despoina Loupi, która odbywa praktyki w EBC.

Czym zajmujesz się podczas stażu?
Pracuję w Sekretariacie Rady Nadzorczej (SSM) jako prawnik-stażysta. Zajmujemy się opracowaniem projektów decyzji EBC dotyczących nadzoru nad instytucjami kredytowymi. Do moich zadań należy przegląd decyzji nadzorczych EBC zanim zostaną zatwierdzone przez Radę Nadzorczą a następnie przyjęte przez Radę Prezesów EBC według procedury niezgłaszania sprzeciwu. 

Jakie było jak dotąd najtrudniejsze zadanie, z którym musiałaś się zmierzyć?
Z trudnymi zadaniami zmagam się codziennie. Niełatwo jest w pełni wychwycić i zrozumieć kontekst skomplikowanych decyzji EBC zawierających wiele technicznych terminów i ekonomicznych oszacowań. Ale z każdym dniem coraz lepiej rozumiem normy ostrożnościowe  i prawo finansowe. 

Czego jak dotąd nauczyłaś się w EBC?
Redagując dokumenty nauczyłam się koncentrować się na szczegółach – w tej pracy bardzo ważne jest konsekwentne stosowanie terminów i definicji, podstawa prawna musi być bowiem jasna, a decyzje muszą być odpowiednio uzasadnione. 
Miałam też okazję zobaczyć, jak w praktyce działają procedury podejmowania decyzji w SSM i poszerzyć moją wiedzę o nadzorze bankowym. Nauczyłam się także pracować z większą pewnością siebie i ściśle przestrzegać określonych terminów. 

Jak spędzasz czas poza pracą?
Mieszkanie we Frankfurcie może być interesujące, zwłaszcza dla "południowca" jak ja. Naprawdę cieszę się okresem Bożego Narodzenia tutaj, bo jestem wielką wielbicielką świątecznych jarmarków, grzanego wina i śniegu! Poza tym razem z innymi stażystami zwiedzam miasto. Lubię odkrywać nowe restauracje i bary, chodzić do kina lub spacerować nad rzeką. 

Co powiedziałabyś ludziom, którzy chcieliby aplikować na staż w EBC?
Poznałam bardzo różnych stażystów - od prawników, dziennikarzy i lingwistów po ekonomistów i twórców stron internetowych - będących w różnym wieku i pochodzących z różnych krajów. Każdy dobrze wykształcony młody profesjonalista ma równe szanse na odbycie stażu tutaj. Czasami wystarczy tylko trochę szczęścia, dużo wytrwałości i dobrze zredagowana aplikacja. Próbujcie!

Rozmawiała Agnieszka Góralczyk

stopka strony