Nie ma co czekać, trzeba działać!


Często powtarzamy te słowa, ale… czy sami się do nich stosujemy? No cóż – to już znacznie trudniejsze. Dlatego głównym celem Krajowego Spotkania Młodzieżowego było wspieranie dialogu i pobudzenie aktywności lokalnej młodzieży.

Ten projekt wymyśli młodzi – i do swoich rówieśników go skierowali. Do udziału zaproszeni zostali mieszkańcy Jeleniej Góry, ale i ci, którzy dojeżdżają do tutejszych szkół z okolicznych miejscowości. Na początek były warsztaty integracyjne, następnie uczestnicy zostali podzieleni na sześć redakcji prasowych, które miały przygotować artykuł z konferencji. Gośćmi tejże byli działacze „Solidarności”. Trenerzy udzielili uczestnikom kilku praktycznych wskazówek na temat konstruowania materiałów prasowych, a potem młodzi dziennikarze omówili wrażenia i opinie w ramach poszczególnych redakcji, a swoje myśli i wnioski przenieśli na papier. Wszystkie teksty zostały opublikowane w lokalnym portalu internetowym. Drugi dzień projektu rozpoczął się od debaty „Aktywni – jak? Gdzie? Kiedy?” prowadzonej metodą Open Space.

Ostatni dzień to była okazja by przyjrzeć się, jakie szanse ma jeleniogórska młodzież, jaką ma przyszłość? A przez cały czas poszukiwano także odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób możemy ożywić naszą miejscowość, jaki możemy mieć wpływ na to, co dzieje się w mieście, wsi, w której mieszkamy?

Projekt został sfinansowany w ramach Programu Młodzież w działaniu (2007-2013).

stopka strony