Inspiracje -

Nigdy nie jest nudno


Mila Brnčić z Chorwacji podczas swojego stażu w Europejskim Centrum Języków Nowożytnych (ECML) poznała już wiele ciekawych osób z całego świata. Wszyscy są tam lingwistami, więc na korytarzach słychać rozmowy w językach obcych i o językach obcych.

Dlaczego wybrałaś staż w programie w ECML? 
Studiowałam języki obce, angielski i francuski, na Uniwersytecie Lublańskim. Znasz jakiegoś studenta filologii, dla którego pomysł stażu w ECML nie brzmiałby atrakcyjnie?! Taki staż daje możliwość uczestniczenia w wielu ciekawych projektach językowych oraz pozwala uczyć się od doświadczonych lingwistów. Moje praktyki trwały 9 miesięcy. 

Czy proces aplikacyjny był trudny? 
Wypełnienie aplikacji polega na uzupełnieniu informacji dotyczących wykształcenia, danych osobowych oraz umiejętności językowych i komputerowych. Druga część to krótki esej, w którym musisz opisać swoje motywacje.

Czym zajmujesz się podczas stażu? 
Organizuję warsztaty i spotkania. Niektórzy mogą uznać to za przytłaczające i stresujące, ale mnie bardzo się podoba! To nigdy nie jest nudne. I daje możliwość poznania ludzi z całego świata, nie tylko z krajów członkowskich UE. Rozmowy z nimi bywają naprawdę interesujące - czy to w językach obcych, czy to o językach obcych.

Czy każdy stażysta ma swojego opiekuna, w dziale, w którym odbywa staż? 
Każdy stażysta ma tutaj menedżera liniowego. Jest odpowiedzialny za twoją pracę i uzgadniasz z nim np. kiedy bierzesz wolne dni. Ale inni pracownicy też są zawsze gotowi do pomocy i chętnie dzielą się swoją wiedzą.

Myślisz, że taki staż pomoże ci znaleźć dobrą pracę?
Nie jestem jeszcze pewna, gdzie znajdę swoje miejsce po tym stażu, ale wierzę, że kompetencje zdobyte podczas praktyk mi w tym pomogą. 

Rozmawiała Agnieszka Góralczyk

stopka strony