Inspiracje -

Nowoczesna promocja starej poczciwej książki


Zainicjowany w lubelskim Gimnazjum nr 3 projekt „Bookraft” realizowano wspólnie z rówieśnikami z Grecji i Cypru. Chodziło o uświadomienie młodym ludziom, jak ważne są książki, biblioteki i czytanie. Wykorzystano do tego najnowsze technologie, jednocześnie zachęcając uczestników do różnorodnych działań twórczych. Inicjatywa zajęła pierwsze miejsce w kategorii wiekowej 16-19 lat w konkursie europejskim eTwinning 2011.

Uczestnicy projektu zorganizowali m.in. internetowy konkurs związany ze Światowym Dniem Książki, „Maraton czytelniczy”, którym uczczono Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, a także dyskusje na temat ochrony planety i zbiórkę makulatury, z której powstały później książkowe rzeźby. W trakcie projektu powstały też zabawne prezentacje „Przyłapani na czytaniu” (uczniowie podpatrywali czytających znanych ludzi) oraz kolekcja wakacyjnych zdjęć czytających turystów i „czytających” pomników.

W ten sposób uczestnicy inicjatywy udowadniali, że czytanie jest trendy. Uczniowie przygotowali również e-booka, filmiki poświęcone czytaniu i kalendarz. Dodatkowym zajęciem było muzykowanie podczas wspólnych wideokonferencji.

stopka strony