Inspiracje -

Pierwsza pomoc dla każdego


Ratuje życie, a przecież – jej reguły nie są wcale bardzo złożone. Każdy powinien je znać. Tak jednak nie jest, bo w szkołach zajęcia z pierwszej pomocy często traktowane są po macoszemu, podobnie – na kursach nauki jazdy. Sprzeciwić się temu postanowili młodzi ludzie w wieku 18 – 30 lat, należący do Grupy Ratownictwa Medycznego PCK przy Zarządzie Rejonowym PCK w Wejherowie.

W ramach projektu poprowadzili klasyczne kursy i pokazy ratownictwa przedmedycznego dla dzieci i młodzieży, ale przede wszystkim – nagrali filmy instruktażowe. Wcześniej wzięli udział w jednodniowych warsztatach aktorskich, a same filmy nagrywane były w warunkach miejskich, z przechodniami, tętniącą życiem ulicą w tle. Każdy mógł przystanąć, czegoś się dowiedzieć. Zrealizowano także dodatkowy dokument, poświęcony historii powstania Czerwonego Krzyża.

Innym ważnym elementem działań było zaktywizowanie w zakresie udzielania pierwszej pomocy osób głuchoniemych – zorganizowano dla nich specjalne zajęcia, z wykorzystaniem języka migowego oczywiście. A na koniec – nie zapomniano o tym, że nauka może się też odbywać przez zabawę… Służył temu „Festyn pierwszej pomocy” – podczas którego odbył się pokaz ratownictwa i prezentacja filmów. Moc była z nimi!

Projekt został sfinansowany w ramach Programu Młodzież w działaniu (2007-2013).

stopka strony