Inspiracje -

Pod niebem pełnym cudów


Uczniowie jednego z małopolskich liceów po naukę astronomii udali się... na Teneryfę. W obserwacjach sfery niebieskiej pomagali im koledzy z Rumunii, Turcji, Hiszpanii i Słowenii.

Nauka podzielona na przedmioty, to codzienność w każdej szkole. Osobno biologia, osobno matematyka, osobno fizyka, osobno j. angielski, osobno j. polski… Takie rozdzielenie często powoduje, że w codziennym życiu trudno dostrzec, iż nauka to wszystko, co nas otacza. Każda dziedzina przenika się z innymi. Wszechświat to fascynująca i niepodzielna mieszanka wiedzy. Przekonali się o tym uczniowie I LO im. Marcina Kromera w Gorlicach.

Dzięki wymianie na Teneryfie nauczyli się prostych obserwacji sfery niebieskiej, uwrażliwili na kwestię racjonalnego gospodarowania energią, poznali dorobek kulturowy krajów partnerskich (Rumunia, Hiszpania, Turcja, Słowenia), doskonalili swoje umiejętności językowe, technologiczne i dziennikarskie. Wszystkiego doświadczali na własnej skórze. Wielką atrakcją było zobaczenie Instytutu Astrofizyki Wysp Kanaryjskich, gdzie uczniowie zapoznali się z pracą naukowców badających przestrzeń kosmiczną i projektujących teleskopy.

Młodzież zwiedziła też Obserwatorium Astrofizyczne, Muzeum Nauki i Kosmosu oraz Park Narodowy El Teide. Młodzi wzięli również udział w warsztatach projektowych. W trakcie ich trwania porównywali wyniki obserwacji astronomicznych, które wcześniej przeprowadzili w swoich szkołach. Międzynarodowe środowisko utwierdziło młodzież z Gorlic w przekonaniu, że nauka nie ma granic, a dach nieba można otworzyć i… zajrzeć głębiej.

 

stopka strony