Inspiracje -

Połam język w słusznej sprawie


Ktoś mądry powiedział kiedyś, że ze wszystkich języków najtrudniej nauczyć się wspólnego języka. Uczniom z Zespołu Szkół w Wieliszewie oraz ich rówieśnikom z Włoch i Czech ta trudna sztuka się udała.

Za cel postawili sobie praktyczną naukę języka obcego, która ułatwi im poruszanie się po rynku pracy i wzmocni integrację międzykulturową. Młodzi Polacy wiosną wyjechali do Włoch, a jesienią tego samego roku przyjęli szkoły partnerskie z Czech i Italii w Polsce. Podczas wspólnych zajęć nagrywali scenki sytuacyjne w języku angielskim. Uczyli się przede wszystkim przez działanie.

We Włoszech dokumentowali zwiedzanie miast poprzez nagrywanie filmików, robienie zdjęć, robienie notatek w języku angielskim. Stworzyli też pierwszą część poradnika pt. „Z Włoch, przez Polskę do Czech”. Kilka dni spędzali u włoskich rodzin, aby poznać ich zwyczaje i styl życia. Nie ma przecież lepszej metody nauki języka niż rozmowy przy wspólnych posiłkach czy domowych obowiązkach.

Jesienią przyszedł czas na rewanż: gdy młodzi Włosi i Czesi przyjechali do Polski, wzięli udział w warsztatach projektowych i uroczystościach w gminie. Nie zabrakło też zwiedzania Warszawy, Torunia oraz twierdzy Modlin. Nauka wspólnego języka okazała się prostsza niż mogło się wydawać. 

stopka strony