Inspiracje -

Przeciw narodowym etykietom


Polacy wiecznie narzekają, a Rosjanie piją za dużo alkoholu – to chyba najpopularniejsze stereotypy dotyczące obydwu krajów. Rozpoczynają długą listę innych. Takie „łatki” nie przynoszą żadnego pożytku, a mogą wyrządzić wiele szkód we wzajemnych relacjach. Grupa polskiej i rosyjskiej młodzieży postanowiła im przeciwdziałać.

Ale żeby to zrobić, najpierw musiała stereotypy zrekonstruować i zlokalizować ich źródła. Później, poprzez warsztaty, dyskusje i prezentacje, młodzi starali się je przełamać. Bezpośredni i codzienny kontakt Polaków i Rosjan zaprocentował lepszym poznaniem swoich kultur, poglądów oraz wzajemnym zrozumieniem.

Do tego stopnia, że młodzież postanowiła wspólnie stworzyć mural. Poprzez swoją twórczość podkreśliła, że trzeba prowadzić międzykulturowy dialog, bo tylko on gwarantuje porozumienie. Miasto Włodzimierz w Federacji Rosyjskiej zyskało zaś więcej kolorów i nowy obraz na swojej kulturalnej mapie.

Podczas wymiany Polacy i Rosjanie nie tylko promowali swoje działania w mediach społecznościowych, ale weszli również w relacje z lokalną społecznością: przeprowadzili samodzielnie przygotowane ankiety dotyczące stereotypów. Od teraz można wprowadzić nowe przysłowie: Polak, Rosjanin dwa bratanki.

stopka strony