Inspiracje -

Rusz głową, rusz ciałem, rusz z życiem


Zdobywanie wiedzy kłóci się z dbaniem o formę i ćwiczeniem ciała? Ależ skąd! Udowodnili to młodzi ludzie z Polski, Czech i Chorwacji, którzy połączyli siły i wspólnie przygotowali wspaniałe taneczne widowisko.

Godziny spędzane w pozycji siedzącej: w samochodzie, pociągu, tramwaju, autobusie. Przy komputerach, tabletach i telefonach. Na wykładach, konferencjach, w kinach i kawiarniach. Nie da się ukryć, że młodym ludziom często brakuje ruchu. A tylko on gwarantuje zdrowie ciała i ducha. Polacy, Czesi i Chorwaci pokazali, że da się połączyć zdobywanie wiedzy (co często wiąże się z siedzeniem) z ćwiczeniem ciała i dbaniem o jego formę.

Wzięli udział w warsztatach tematycznych i panelach dyskusyjnych, dzięki którym odkryli inną naturę tańca, zrozumieli filozofię ruchu i poznali tańce z różnych zakątków Europy. Wspólne warsztaty ruchowe, plastyczne, gry i zabawy integracyjne, konkursy, dyskusje oraz spotkania z miejscową młodzieżą doprowadziły do międzykulturowej integracji i nawiązania nowych, wartościowych kontaktów.

A efekt końcowy? Spektakularny! Przedstawienie taneczno-akrobatyczne pt. „Powrót Króla”, nawiązujące do twórczości „boga” rock'n'rolla Elvisa Presleya. I zaprezentowane w sercu Krakowa – na Rynku Głównym. Twórcy projektu zaangażowali do niego młodzież z problemami rodzinnymi, rozwojem osobistym i trudnościami w nauce.

Taniec okazał się lekiem na całe zło, a praca w międzynarodowej grupie spowodowała, że – mówiąc słowami Edwarda Stachury – ruszyły dla nich dni i pory roku krążyć zaczęły znów jak obieg krwi. 

stopka strony