Silni jak dąb


Jakim drzewem jesteś? Wiotką brzozą, strzelistą topolą, wesołym klonem? Grupa dwudziestu uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Łodzi wybrała mądry i silny dąb. Taki był początek projektu, w którym udział brała jeszcze młodzież z dziewięciu szkół.

Każda ze szkół partnerskich musiała obrać sobie symbol i „przewodnika” spośród drzew. Potem nastąpiła oficjalna prezentacja każdej z zaangażowanych w projekt stron. Uczniowie szukali w Internecie, bibliotece szczegółów na temat „wondertree” innych szkół – czasami były to rośliny dla nas dość egzotyczne. Polacy poszukiwali też dębów w swojej najbliższej okolicy, patrzyli, gdzie rosną, malowali i rzeźbili, tworzyli komputerowe projekty, zainspirowane motywem dębu. Zebrali żołędzie i wysłali je do zagranicznych kolegów, by i oni mogli w swoim najbliższym otoczeniu zasadzić łódzkie „cudowne drzewko”.

Bardzo ekscytujący był moment, gdy nadeszły przesyłki z dalekich krajów, zawierających nasiona tamtejszych „wondertree”. Zadaniem uczniów było wyhodowanie z nasionek małych sadzonek, i odnalezienie dla nich dogodnych miejsc do życia w pobliżu szkoły. Efekty tego zielonego projektu można oglądać na stronie: http://wondertree.wikispaces.com.

stopka strony