Inspiracje -

Świat jak z fotografii


Wszyscy lubimy oglądać stare zdjęcia. Szkoda, że tak rzadko wiadomo, kogo przedstawiają… W ramach tego projektu uczniowie mieli okazję pomyszkować po albumach ze zdjęciami, rodzinnych archiwach, starali się wydobyć z pamięci bliskich wspomnienia, które mogłyby być pomocne przy opisaniu fotografii i dorobieniu do nich historii.

Odnalezione fotografie uczestnicy projektu postanowili podzielić na kategorie: rodzina, dzieciństwo, święta, rozrywka, tradycje, i publikowali je, wraz z komentarzami i krótkimi opisami, na TwinSpace. W osobnym katalogu – „Ciekawe historie” – przedstawiali interesujące wspomnienia, które opowiedziano im podczas wywiadów w cztery oczy, a które nie były „przyporządkowane” do żadnego zdjęcia. Te z fotografii, które wydawały się najbardziej interesujące, zostały wykorzystane do zaprojektowania kalendarza na rok 2009 – wydano go drukiem. Oczywiście, z tej fascynacji starymi fotografiami musiała narodzić się ciekawość: jak powstawały? Jak pracowały lustrzanki, tradycyjne, z błoną, dzisiaj zastąpione prawie całkowicie przez aparaty cyfrowe?

Uczniowie poznali techniczny aspekt wykonywania tradycyjnych zdjęć. A podczas zorganizowanego Dnia eTwinning oraz Dni Otwartych uczestnicy projektu pokazali reszcie szkoły nie tylko prezentacje medialne, ale także – własne studio fotograficzne w stylu retro. Do zrobienia zdjęcia ustawiła się dłuuuuuga kolejka!

stopka strony