Inspiracje -

W bezpiecznej drodze po jutro


Młodzi ludzie z Polski, Rumunii, Włoch i Chorwacji spotkali się na Podhalu, aby rozmawiać o bezpieczeństwie na drodze. Wspólnie stworzyli "Przewodnik bezpiecznych zachowań na drodze".

Dzisiaj trudno wyobrazić sobie świat bez przemieszczenia się. Transport i ruch, przede wszystkim drogowy, to codzienność każdego człowieka w każdym kraju. Zwłaszcza młodego. Na drodze nie zawsze jest jednak bezpiecznie, szczególnie dla pieszych. Młodzież z czterech krajów Polski, Rumunii, Włoch i Chorwacji spotkała się w Poroninie na Podhalu, aby wspólnie zastanowić się, jak rozwiązać ten problem. 

Podczas warsztatów międzynarodowy zespół pracował nie tylko ze sobą, ale również z uczniami miejscowego zespołu szkół oraz lokalną społecznością. 

Wspólny wysiłek się opłacił. Na podstawie przeprowadzonych m.in. z Policją symulacji niebezpiecznych sytuacji drogowych, powstał „Przewodnik Bezpiecznych Zachowań na Drodze”. Jest teraz wykorzystywany w lokalnych społecznościach czterech państw. Projekt zwiększył wśród młodzieży świadomość bezpieczeństwa, ale nie tylko. Przyczynił się też do aktywizacji mieszkańców oraz integracji społecznej.

Przede wszystkim pokazał jednak, że w międzynarodowym i międzykulturowym gronie można znaleźć rozwiązania problemów, które dotyczą ludzi pod każdą szerokością geograficzną.

stopka strony