Wszyscy kochamy mamy!


W Polsce i Rumunii. W Hiszpanii i na Łotwie. Swoje mamy kochają Włosi, Estończycy, Czesi. Oddają im serca Szwedzi, Brytyjczycy, Bułgarzy… Ale – okazuje się, że Dzień Matki nie tylko nie wszędzie wypada 26 maja, na dodatek w różny sposób jest obchodzony! To mogło być odkrycie dla uczniów z dwudziestu szkół w dziesięciu europejskich państwach, biorących udział w tym projekcie – zadedykowanym wszystkim mamom, oczywiście.

W Polsce mogły w nim wziąć udział nawet najmłodsze dzieci z SP nr 5 w Bielsku Podlaskim. To dopiero była przygoda! Nagrywano kamerą cyfrową filmy, tworzono prezentacje w programie Power Point, prace uczniów zgromadzono na internetowym blogu pod adresem: http://mothermarchmayday.blogspot.com. Były i bardziej tradycyjne aktywności. Na zajęciach plastycznych i w świetlicy dzieci przygotowywały dla swoich mam upominki. Na polskim pisały dla nich… wiersze. Poematy i limeryki tłumaczono później na zajęciach z angielskiego, by móc zaprezentować je w tej „łacinie nowoczesnej Europy” uczniom ze szkół partnerskich. Na muzyce przygotowywano koncerty instrumentalne.

Przy okazji młodzież miała okazję poznać literaturę, poświęconą tematyce macierzyństwa, legendy z różnych państw, sylwetki matek, które na stałe zapisały się w historii Polski i świata. Nawiązano wiele przyjaźni, średnia stopni z języka angielskiego niepostrzeżenie poszybowała w górę, a mamy… były po prostu rozpieszczane. I tak w całej Europie!

stopka strony