Publicystyka Demokracja


Uczestnicy pierwszego spotkania Koalicji na rzecz Pracy z Młodzieżą

Gdzie diabeł nie może…

- Takim inicjatywom można tylko przyklasnąć! Klaszczę więc, a przestaję tylko po to, by opisać to, czemu przyklaskiwałem – o powstaniu Krajowej Koalicji na rzecz Pracy z Młodzieżą pisze Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska.... »

Bez tytułu.png

Mobilna Europa?

Wawrzyniec Pater,

O ile inicjatywa „Youth on the Move” miała stworzyć warunki do zwiększenia mobilności młodzieży, o tyle jej następca ma je stworzyć uczestnikom wszystkich sektorów edukacji – o najnowszej inicjatywie Komisji Europejskiej pisze Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.... »

Jaana Fedotoff photo.jpg

Potrzeba działań informacyjnych dla młodzieży nie zniknie

Wawrzyniec Pater,

Udzielanie informacji i doradzanie młodym ludziom jest w Finlandii usankcjonowanym obszarem pracy z młodzieżą – o fińskim systemie informacji młodzieżowej opowiada Jaana Fedotoff z Centrum Koordynacji i Rozwoju Informacji i Doradztwa dla Młodzieży Koordinaatti.... »

Siedziba CIDJ, organizacji koordynującej system informacji młodzieżowej  we Francji

Będziemy drugą Irlandią?

Wawrzyniec Pater,

Działania prowadzone w ramach edukacji pozaformalnej mają często charakter spontaniczny, incydentalny i są ograniczone w czasie -  Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska pisze dlaczego warto to zmienić i w jaki sposób.... »

Eurodesk sept 2023 (190 of 426).jpg

Młodzi mogą na nas liczyć

Wawrzyniec Pater,

- Bez względu na okoliczności kontaktu z naszą organizacją, dajemy młodzieży wsparcie w wielu dziedzinach, od zdrowia psychicznego po pomoc niepełnosprawnym – mówi Patrick Burke, dyrektor Youth Work Ireland.... »

Salome Keshelashvili

Młodzi Gruzini chcą do Unii

Wawrzyniec Pater,

Są zdeterminowani, wykształceni i wiedzą czego chcą. O Europejskich aspiracjach młodych Gruzinów pisze Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska.... »

Imre Simon

Informacja w imię wartości

Wawrzyniec Pater,

Jesteśmy otwarci na organizacje z Polski i wsparcie procesu budowy systemu informacji i doradztwa dla młodzieży w Waszym kraju – mówi Imre Simon z Europejskiej Agencji Informacji i Doradztwa dla Młodzieży.... »

25 procent foto.png

Propozycje nie do odrzucenia

Wawrzyniec Pater,

Raport z “Projektu 25%” czytałem przez „informacyjno-młodzieżowe” okulary doszukując się wątków związanych ze zwiększeniem młodzieży dostępu do informacji i propozycji działań, które są już realizowane przez Eurodesk - pisze w najnowszym felietonie Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska. ... »

23088a891767a94141b860e2a5777ff0.jpeg

Ми з Вами!

Wawrzyniec Pater,

Trzy lata temu Ukraina dołączyła do Eurodesku. Mało który kraj wykazywał się takim zaangażowaniem i gorliwością w zdobywaniu wiedzy na temat działalności sieci – pisze Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska.... »

eu_eyy_pl.png

2022 – rok młodych

Audrey Frith,

W orędziu o stanie UE przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła sztandarowe inicjatywy UE na rok 2022. Dwie z nich są skierowane bezpośrednio do młodzieży.... »

bigstock-Young-woman-holding-European-U-303209683-1024x657.jpeg

Pomysły na Europę

Wawrzyniec Pater,

Sporo się ostatnio dzieje w europejskiej polityce młodzieżowej. Komisja Europejska powołała koordynatora ds. młodzieży, a w Europie szerokim echem odbija się „Projekt 25%” - koordynator Eurodesk Polska Wawrzyniec Pater pisze o polityce młodzieżowej w UE.... »

agence-olloweb-d9ILr-dbEdg-unsplash.jpg

O prawie do informacji

Wawrzyniec Pater,

Patronem informacji młodzieżowej na Starym Kontynencie jest Rada Europy, która od ponad 30 lat zachęca swoich członków do tworzenia i wspierania struktur zajmujących się informacją młodzieżową - Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska o prawie do informacji młodzieżowej. ... »

ibrahim-boran-kkACMU0GYko-unsplash.jpg

Budżet większy, ale nie od oczekiwań

Wawrzyniec Pater,

Podniesienie budżetu programu Erasmus+ o połowę nie oznacza, że proporcjonalnie wzrosną wydatki na wszystkie jego „części składowe”. Według planów z końca listopada, środki na działania informacyjne prowadzone przez Eurodesk zwiększą się zaledwie o ok. 12 proc. - o oczekiwaniach beneficjentów Erasmusa+ pisze Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska. ... »

6461bc60ab3bdf286ea151320f88f3d5.jpg

Zasady dla nielicznych

Wawrzyniec Pater,

„Niezależne, dostępne, włączające, odpowiadające na potrzeby, wzmacniające, angażujące, etyczne, profesjonalne, proaktywne” – takie powinny być usługi świadczone przez struktury informacyjne i doradcze dla młodzieży - Wawrzyniec Pater, koordynator Eurodesk Polska przegląda przepisy Europejskiej Karty Informacji Młodzieżowej.... »

hannah-busing-Zyx1bK9mqmA-unsplash.jpg

Nowe hasła, stare priorytety

Wawrzyniec Pater,

Bez większego echa przeszło przyjęcie nowej unijnej strategii na rzecz młodzieży, a przecież to dokument, który będzie kształtował europejską politykę młodzieżową przez najbliższe dziewięć lat - unijnej strategii przygląda się Wawrzyniec Pater, koordynator sieci Eurodesk Polska.... »

stopka strony